Redakcja Polska

Wyjątkowy koncert w Pradze z udziałem ukraińskich muzyków

24.10.2022 15:00
W wigilię wspomnienia liturgicznego św. Jana Pawła II w praskiej bazylice odbył się wyjątkowy polsko-ukraiński koncert. Muzycy z Lwowskiej Filharmonii Narodowej oraz Galicyjskiego Chóru Kameralnego ze Lwowa wykonali utwór Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego „Msza F-dur“.
Koncert polsko -ukraiński w praskiej bazylice
Koncert polsko -ukraiński w praskiej bazyliceFoto: Instytut Polskie w Pradze

Bazylika św. Ludmiły – pierwszej czeskiej świętej – w praskiej dzielnicy Winohrady to neogotycki kościół, który podobnie jak utwory Poniatowskiego, jest dziełem późnego romantyzmu. Kilkusetosobową publiczność przywitał kardynał Dominik Duka, praski arcybiskup emeritus. „Spotykamy się w przeddzień święta papieża, któremu Europa Środkowa zawdzięcza wolność“ – rozpoczął przywołując znaczenie Jana Pawła II dla przypominania o wspólnocie duchowej narodów naszego regionu. „Zastępy naszych świętych patronów, od pierwszej czeskiej męczennicy Ludmiły, przez jej wnuka Wacława, biskupa Wojciecha aż po Jana Pawła II stały zawsze po stronie wolności i godności ludzkiej“ – stwierdził kardynał Duka.


Koncert polsko - ukraiński w praskiej bazylice Koncert polsko - ukraiński w praskiej bazylice

Józef Michał Ksawery Franciszek Poniatowski, pochodzący z rodu, którego przedstawicielami byli ostatni król Polski Stanisław oraz napoleoński marszałek książę Józef  to postać nieco zapomniana. Większość życia spędził na emigracji, przede wszystkim we Włoszech. Był z jednej strony politykiem i dyplomatą, z drugiej utalentowanym śpiewakiem i kompozytorem. Mszę F-dur Józef Michał Ksawery Franciszek Poniatowski skomponował w roku 1867. Dzięki inicjatywie Przemysława Firka, prezesa Instytutu Promocji Kultury Polskiej, zorkiestrowana została przez  Michała Jabłońskiego i Sebastiana Perłowskiego otrzymując dzięki temu drugie życie.

W stolicy Czech koncert odbył się dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Pradze. „Dla nas to wydarzenie ma kilka wymiarów – tłumaczy dyrektor Instytutu Polskiego Maciej Ruczaj - z jednej strony wpisuje się w obchody Roku Romantyzmu Polskiego, którego Poniatowski jest jednym z zapomnianych wybitnych postaci. Z drugiej - poprzez udział w projekcie muzyków ze Lwowa, miasta tak blisko w historii związanego zarówno z Polską jak i stolicą Czech - podkreślamy więzy przyjaźni i solidarności, które łączą nas dzisiaj, w tym dramatycznym momencie historii.“


Koncert polsko - ukraiński w praskiej bazylice Koncert polsko - ukraiński w praskiej bazylice

Praski koncert był jednym z elementów tournée Projektu Poniatowski, w ramach którego utwór kompozytora był prezentowany już w kilkunastu krajach świata.


Źródło: Instytut Polski w Pradze/ho

 

 

 

 

 

Koncert Poznańskich Słowików zakończył Sezon Polski w czeskim Ołomuńcu

18.10.2022 13:36
Sezon Polski - wyjątkowa prezentacja kultury polskiej - odbył się w tym roku w czeskim Ołomuńcu. Ostatnim akcentem kulturalnego wydarzenia był koncert Poznańskich Słowików w kościele NMP Śnieżnej.

Ikony na skrzyniach po amunicji. Wyjątkowa wystawa w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie

20.10.2022 12:58
W Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie odbył się wernisaż wystawy ikon napisanych na skrzyniach po amunicji przez dwoje ukraińskich artystów: Oleksandra Klymenko i Sonię Atlantową. Wystawę można oglądać do 13 listopada.

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska nagrodziła Instytut Książki na Targach Książki we Frankfurcie

24.10.2022 14:00
Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska nagrodziła dyrektora Instytutu Książki Dariusza Jaworskiego oraz cały Instytut za pomoc, którą od początku wojny Instytut stara się nieść Ukraińcom i ukraińskiej literaturze. Nagrodę na Targach Książki we Frankfurcie odebrała w imieniu Instytutu Łucja Gawkowska.