Redakcja Polska

Caritas Polska pomaga szkołom w Syrii w zakupie wyposażenia i sprzętu

26.10.2022 14:00
W tym roku Caritas Polska chce zebrać dla syryjskich szkół 300 tysięcy złotych. Zbiórki na ten cel są organizowane między innymi podczas szkolnych imprez.  
Audio
  • Program pomocowy Caritas Polska dla Syrii - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Szkoła w Syrii
Szkoła w SyriiFoto: Caritas Polska

W wyniku działań wojennych 70 procent szkół w tym kraju uległo zniszczeniu. W ramach programu „Szkoła szkole” polskie placówki edukacyjne zbierają środki na zakup potrzebnego wyposażenia czy sprzętu, remonty i organizację dodatkowych zajęć dla dzieci w Syrii.  

- Wsparcie z programu pozwoliło szkołom wyposażyć swoje pracownie i wypełnić biblioteki książkami, wiele szkół wyremontowało i wyposażyło swoje przedszkola oraz stworzyło miejsca do zabaw na okres zimowy. Dzięki funduszom jedna z placówek zakupiła nawet panele słoneczne, by nie zabrakło prądu podczas lekcji - mówi Carla Audo, koordynatorka projektów edukacyjnych z Hope Center, organizacji współpracującej z Caritas Polska w Syrii.

Zachętą do udziału w programie „Szkoła szkole” jest konkurs, w ramach którego wyłoniona zostanie ta placówka, która pochwali się największą kreatywnością podczas zbiórki funduszy. Nagrodą będzie wizyta aktorki Idy Nowakowskiej, która jest ambasadorki programu.

Do tej pory polskie szkoły przekazały na rzecz szkół w Syrii ponad 150 tys. zł. Aby wziąć udział w programie, zainteresowana pomocą szkoła musi zarejestrować się na stronie Caritas Polska i wpłacić zebrane pieniądze na konto organizacji, która przekaże je szkole syryjskiej.

IAR/ep

Caritas Polska przekazała już 38 tysięcy paczek w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy”

10.06.2022 10:36
Na Ukrainę dotarło też 20 tys. ton pomocy humanitarnej, przekazanej przez organizację. W kraju Caritas Polska uruchamia Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, na wzór tego, które działa przy Caritas Polska w Warszawie.

Caritas Polska organizuje kolonie integracyjne dla dzieci z Polski i z Ukrainy

29.07.2022 12:37
Podczas Wakacyjnej Akcji Caritas blisko 15 tysięcy dzieci, w tym dwa tysiące najmłodszych z Ukrainy, skorzysta z wypoczynku podczas wyjazdów, półkolonii i wycieczek na terenie całego kraju.

Dwa lata od tragicznej eksplozji w Bejrucie. Caritas Polska pomaga potrzebującym w Libanie

04.08.2022 15:14
Ponad 150 libańskich rodzin otrzymuje comiesięczne świadczenie finansowe w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Minęły dwa lata od wybuchu zmagazynowanych chemikaliów w Bejrucie, wskutek którego ponad 200 osób zginęło, a 7 tysięcy zostało rannych.

Wojna trwa, a idzie zima. Caritas Polska i Caritas Spes apelują o pomoc dla Ukrainy

20.10.2022 14:58
Caritas Polska apeluje o pomoc dla Ukrainy przed nadchodzącą zimą. Dzięki współpracy z Caritas Spes na Ukrainie możliwe jest sprawne przekazywanie pomocy rzeczowej, a także rozpoczęcie pilotażowego programu Rodzina Rodzinie.