Redakcja Polska

"Per aspera ad astra". Wydano książkę o Leonie Cienkowskim - zapomnianym geniuszu nauki

19.12.2022 12:55
Do polskich czytelników trafia książka o niezwykłym człowieku -Leonie Cienkowskim. Cienkowski to nieco zapomniany w Polsce geniusz nauki. Nieprzypadkowo autorzy książki, naukowcy z Ukrainy - profesor Lubow Żwanko i profesor Dmytro Kibkało dali jej tytuł "Per aspera ad astra" (łac. - przez ciernie do gwiazd). 
Audio
  • Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi profesor Lubow Żwanko o Leonie Cienkowskim, o jego życiu i odkryciu, które służy całej ludzkości, oraz o tym, jak powstawała książka "Per aspera ad astra. Listy Leona Cienkowskiego (1822-1887)". Rozmowa Iriny Zawiszy [posłuchaj]
Profesor Lubow Żwanko
Profesor Lubow Żwanko Foto: Irina Zawisza

Książka wydana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest pierwszym w Polsce całościowym opracowaniem poświęconym życiu i działalności naukowej Leona Cienkowskiego. Jednak jak podkreśliła profesor Lubow Żwanko z Charkowa, nie jest to zwykła biografia. - Leon Cienkowski nie miał łatwego życia. Jego droga życiowa to właśnie droga "per aspera ad astra" – droga przez trudy i cierpienia do uznania, które zyskał między innymi dzięki genialnemu odkryciu w Charkowskim Instytucie Weterynaryjnym - zaznaczyła prof. Lubow Żwanko, która obecnie przebywa w Polsce jako pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Przypomnijmy, że ludzkość zawdzięcza Leonowi Cienkowskiemu wynalezienie szczepionki przeciwko ciężkiej i zakaźnej chorobie spowodowanej przez bakterię Gram-dodatnią, nazywaną laseczką wąglika. Źródłem zakażenia są chore zwierzęta i produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego - tłumaczyła.


Okładka książki "Per aspera ad astra" Okładka książki "Per aspera ad astra"

Książka została ukończona 24 marca 2022 roku, kiedy na Ukrainie trwała już wojna zapoczątkowana rosyjską agresją, kiedy Charków był bombardowany, a autorów dzieliła odległość ponad 1500 km. Wbrew tragicznym okolicznościom, dzięki wsparciu Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Andrzeja Sokali, udało się ją wydać.

Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi profesor Lubow Żwanko o Leonie Cienkowskim, o jego życiu i odkryciu, które służy całej ludzkości, oraz o tym, jak powstawała książka "Per aspera ad astra. Listy Leona Cienkowskiego (1822-1887)". Rozmawiała Irina Zawisza.


Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów. Zostaną beatyfikowani

17.12.2022 13:31
Papież Franciszek przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i wyraził zgodę na wydanie dekretu o męczeństwie rodziny Ulmów, która została zamordowana przez hitlerowców za ukrywanie Żydów. Oznacza to, że rodzina zostanie beatyfikowana.

Kilkadziesiat ostrzałów terytorium Ukrainy. Rosjanie znów uderzają w cywilów

19.12.2022 09:37
Ukraina stanęła w obliczu kolejnego w ostatnich tygodniach ataku rosyjskiej armii za pomocą broni z Iranu. Nad ranem świadkowie mówili o głośnych wybuchach w Kijowie. Wojskowi dowódcy poinformowali, że zestrzelono dziewięć irańskich maszyn, wysłanych przez Rosję. Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko poinformował z kolei o dwóch eksplozjach w stolicy i o wysłaniu na miejsce służb ratunkowych.

Wiadomo, gdzie w Polsce staną kolejne wyrzutnie Patriot

19.12.2022 11:27
Kolejne wyrzutnie systemu Patriot zostaną rozmieszczone na Lubelszczyźnie, żeby nie doszło do powtórzenia się tragicznego wypadku z Przewodowa - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.