Redakcja Polska

Muzeum Bombki w Miliczu. Tysiące szklanych ozdób w jednym miejscu

25.12.2022 08:00
Polska jest uważana za jednego z największych światowych producentów szklanych bombek. Dekady historii polskiego przemysłu dokumentuje placówka w Miliczu.
Audio
  • Izabela Brymerska z Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego w Miliczu o Muzeum Bombki. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Muzeum Bombki w Miliczu
Muzeum Bombki w MiliczuMateriały Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego, źr. Facebook

Szklane bombki wywodzą się z Niemiec, gdzie po raz pierwszy pojawiły się w połowie XIX wieku. Miały one być tańszym zamiennikiem dla takich dekoracji jak jabłka czy cukierki. Nowy zwyczaj wkrótce przyjął się także w Polsce i innych państwach.

Obecnie Polska uznawana jest za światowego potentata w ręcznej produkcji ozdób na choinki. Polskie bombki dekorują świąteczne drzewka od Ameryki Północnej, aż po odległe państwa Azji.

Dekady historii polskiej produkcji świątecznych ozdób przypomina Muzeum Bombki w Miliczu, które w swoich zbiorach ma m.in. kolekcję dawnej lokalnej fabryki bombek.

Z Izabelą Brymerską z Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego w Miliczu, w którym mieści się Muzeum Bombki, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Świąteczne tradycje kultywowana wśród Polaków w kraju i na świecie

25.12.2022 10:00
Dzielenie się opłatkiem, pusty talerz na wigilijnym stole, choinka a pod nią prezenty, wreszcie wspólne śpiewanie kolęd – bez tego nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia.  

Bp Piotr Turzyński na Boże Narodzenie: człowieczeństwo ma wielką godność

25.12.2022 07:00
Te święta mają u podstaw wydarzenie bez precedensu: Bóg stał się człowiekiem. Stał się jednym z nas. Przyjął na siebie człowieczeństwo, a więc to człowieczeństwo ma wielką godność – powiedział bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w życzeniach z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Polacy na Wschodzie celebrują polskie tradycje bożonarodzeniowe

24.12.2022 14:54
W Ukrainie, Rosja i na Białorusi, wszędzie tam, gdzie mieszkają Polacy będzie dziś słychać kolędy w języku polski. Polscy kapłani pełniący posługę w tych krajach odprawią nabożeństwa Narodzenia Pańskiego w naszym ojczystym języku. W Ukrainie bożonarodzeniowe nabożeństwa zostaną odprawione zarówno w kościołach, jak i cerkwiach.

Polonia w Paryżu przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia

24.12.2022 17:31
Paryska Polonia przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia. O tym, jak Polacy we Francji świętują Narodzenie Pańskie, mówi Polskiemu Radiu ksiądz Jan Dziedzina z paryskiego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To największa i najstarsza polska parafia we francuskiej stolicy.