Redakcja Polska

Jerzy Nowosielski uznany przez Sejm jednym z patronów roku 2023

10.01.2023 14:13
W tym roku - 7 stycznia - obchodziliśmy setną rocznicą urodzin tego malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.
Audio
  • Jerzy Nowosielski jednym z patronów roku 2023 - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Obraz Dziewczyny na statku Jerzego Nowosielskiego podczas wystawy w warszawskiej galerii Spectra Art Space w 2021 r.
Obraz "Dziewczyny na statku" Jerzego Nowosielskiego podczas wystawy w warszawskiej galerii Spectra Art Space w 2021 r.Foto: Albert Zawada/PAP

Stworzone przez Jerzego Nowosielskiego ikonostasy, drogi krzyżowe, wizerunki Chrystusa i Bogurodzicy należą do wybitnych osiągnięć sztuki sakralnej. Był on również chrześcijańskim myślicielem, dla którego teologia i sztuka były nierozerwalnie związane. Artysta zmarł w 2011 roku. Poza kompozycjami religijnymi twórczość Nowosielskiego obejmuje: akty kobiece, studia portretowe, pejzaże, martwe natury i obrazy abstrakcyjne. Wiele jego prac było inspirowanych sztuką bizantyjską. Nowosielski to także autor kilku tysięcy rysunków.

W związku z setną rocznicą urodzin artysty w całym kraju zaplanowano liczne wydarzenia kulturalne upamiętniające jego postać. W Galerii Bielskiej w Bielsku-Białej otwarto wystawę prezentującą współpracę malarza z architektem Stanisławem Niemczykiem przy realizacji kościoła Ducha Świętego w Tychach. Pokazano tu projekty polichromii Jerzego Nowosielskiego dla tyskiego kościoła oraz inne projekty sakralne mistrza przechowywane w Muzeum Ikon w Supraślu. Z kolei na grobie Jerzego Nowosielskiego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie 7 stycznia zapalono znicze i odprawiono nabożeństwo żałobne, tak zwana panichidę. Jak mówi Marcin Choiński, organizator uroczystości i dyrektor fundacji AKEDA, osoba Jerzego Nowosielskiego łączyła różne środowiska.

Jerzy Nowosielski był całe życie związany z Krakowem - tu urodził się 7 stycznia 1923  i zmarł 21 lutego 2011 roku. - Był to człowiek, który miał wielki talent nie tylko artystyczny, ale także talent intelektualnego drążenia sensu istnienia - powiedział po jego śmierci teolog i duchowny prawosławny ksiądz Henryk Paprocki.

Dekorując ściany wielu kościołów i cerkwi, Jerzy Nowosielski pozostawił po sobie dzieła monumentalne i zarazem głęboko religijne. Jego dekoracje ścienne można oglądać między innymi w kościołach w Lourdes, Tychach, kościele św. Ducha w Nowej Hucie, Opatrzności Bożej w Wesołej oraz w cerkwi w Hajnówce. Jego dziełem jest też ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie. Ostatnia, nieukończona praca artysty to krucyfiks w kościele św. Dominika na warszawskim Służewie.

Był laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, otrzymał między innymi Nagrodę Wielkiej Fundacji Kultury i Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Został także uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Srebrnym Medalem "Cracoviae Merenti". Był odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W uznaniu zasług na rzecz pojednania Kościołów i narodów, w 2010 roku został laureatem Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich.

IAR/ep

 

Historia koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej w Stanisławowie

02.06.2020 12:35
Obraz Matki Bożej Łaskawej słynął cudami od dawna. Pierwszy raz zauważono łzy na obliczu Maryi w 1742 roku. W dwudziestoleciu międzywojennym, w wolnej Polsce zwrócono się do papieża z prośbą o wyrażenie zgody na koronację cudownego obrazu. Dokument podpisali arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz, metropolita greckokatolicki Andrzej Szeptycki, prymas Polski August Hlond, arcybiskupi i biskupi Warszawy, Krakowa, Stanisławowa, a nawet tak dalekich miast, jak Paryż czy Wenecja. Pod petycją podpisało się 9 tys. osób świeckich i duchownych. Koronacja odbyła się 30 maja 1937 roku. Wydarzenie było transmitowane przez radio.

"Warszawa wielu kultur". Unikatowy przewodnik po stolicy

14.01.2022 15:46
Przewodnik autorstwa Marii i Przemysława Pilichów po wielokulturowej Warszawie z pewnością zadziwi nawet niejednego varsavianistę. Opisując meandry skomplikowanej historii miasta, "Warszawa wielu kultur" staje się pionierskim przewodnikiem po stolicy jeszcze nieodkrytej.

Ikony na skrzyniach po amunicji. Wyjątkowa wystawa w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie

20.10.2022 12:58
W Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie odbył się wernisaż wystawy ikon napisanych na skrzyniach po amunicji przez dwoje ukraińskich artystów: Oleksandra Klymenko i Sonię Atlantową. Wystawę można oglądać do 13 listopada.