Redakcja Polska

Minął rok od śmierci Zbigniewa Namysłowskiego, wybitnego saksofonisty jazzowego i kompozytora

13.02.2023 16:06
Agencja Muzyczna Polskiego Radia przygotowała archiwalne nagrania artysty – album z serii Polish Radio Jazz Archives prezentuje muzykę z czterech sesji które odbyły się w latach 1974, 1975, 1992 i 1995.
Audio
  • Rozmowa z Jackiem Namysłowskim, synem Zbigniewa Namysłowskiego [posłuchaj]
Płyta z archiwalnymi nagraniami Zbigniewa Namysłowskiego
Płyta z archiwalnymi nagraniami Zbigniewa NamysłowskiegoFoto: materiały prasowe

7 lutego minął rok od śmierci Zbigniewa Namysłowskiego. Wybitny saksofonista jazzowy i kompozytor nagrał ponad 30 płyt, a współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem i Michałem Urbaniakiem.

Do najbardziej znanych kompozycji Namysłowskiego należą między innymi "Jasmin Lady", "Double Trouble Blues" czy "Quiet Afternoon". Muzyk inspirował się niejednokrotnie folklorem, jak w utworach "Zabłąkana owiecka" czy "1.2.3.4...", chętnie łączył jazz z muzyką klasyczną. Jest autorem płyt "Mozart in Jazz" oraz "Mozart Goes Jazz".

Płyty Zbigniewa Namysłowskiego, dzięki którym muzyk zdobył ogromną popularność, to "Winobranie", "Kuyaviak Goes Funky" czy "Air Condition". Album "Lola" z 1964 roku to pierwsza płyta nagrana przez polskiego jazzmana, która ukazała się poza granicami Polski - powstała w Lon­dy­nie w wy­twór­ni Decca - tej samej, w której nagrywa­li The Rol­ling Sto­nes.

Przez 20 lat w zespole Zbigniewa Namysłowskiego grał jego syn Jacek Namysłowski, także muzyk i kompozytor. O to, jaki wpływ na jego wrażliwość muzyczną miała muzyka wybitnego saksofonisty, a także jak wspomina swojego tatę zapytała go Ewa Plisiecka.

 

 

Zmarł Zbigniew Namysłowski – saksofonista, kompozytor i aranżer jazzowy. Miał 82 lata

08.02.2022 13:30
Był bez wątpienia legendą polskiego jazzu i jednym z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych, a jego biografia artystyczna to ważny fragment historii polskiej muzyki.  

Ukazała się płyta legendarnych Dżambli w nowej aranżacji

08.05.2022 11:25
Album ukazuje się w ramach nowej serii wydawniczej, prezentującej koncerty radiowej Dwójki z cyklu Jazz.PL. Tym razem jest to dwupłytowe wydawnictwo „Marta Zalewska Orchestra & Dżamble”.  

„JÓZEF SKRZEK”. Najnowsza płyta kompozytora i wokalisty, twórcy rocka progresywnego w Polsce

13.12.2022 09:00
Józef Skrzek to ubiegłoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Na początku grudnia ukazała się jego płyta z nagraniami z Archiwum Polskiego Radia.

55 lat temu powstał zespół Breakout, uważany za najważniejszą polską grupę blues-rockową

01.02.2023 14:10
1 lutego 1968 roku zespół założył Franciszek Walicki, dziennikarz muzyczny, autor tekstów i kompozytor, nazywany ojcem polskiego big beatu i rocka. Liderem grupy był charyzmatyczny Tadeusz Nalepa.