Redakcja Polska

Ukazała się płyta legendarnych Dżambli w nowej aranżacji

08.05.2022 11:25
Album ukazuje się w ramach nowej serii wydawniczej, prezentującej koncerty radiowej Dwójki z cyklu Jazz.PL. Tym razem jest to dwupłytowe wydawnictwo „Marta Zalewska Orchestra & Dżamble”.  
Audio
  • Rozmowa z Martą Zalewską o płycie z piosenkami legendarnych Dżambli [posłuchaj]
Materiały prasowe
Materiały prasoweFoto: PR

Marta Zalewska – wszechstronna, gruntownie muzycznie wykształcona artystka i multiinstrumentalistka została zaproszona przez Polskie Radio do wykonania repertuaru jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka – DŻAMBLI, w 50-tą rocznice wydania albumu „Wołanie o słońce nad światem”.

Koncert, którego nagranie znalazło się na pierwszej płycie, odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w piątek, 13 sierpnia 2021 r. Marcie Zalewskiej towarzyszyła jazzrockowa supergrupa, składająca się ze znakomitych muzyków młodego pokolenia.

Na drugiej płycie wydawnictwa mamy wybór jedenastu oryginalnych nagrań DŻAMBLI z zasobów archiwalnych Polskiego Radia, z lat 1969-1971. 

Z Martą Zalewską rozmawia Ewa Plisiecka.

Premiera albumu Screens zespołu Immortal Onion w Wiedniu

06.05.2022 13:29
Z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu odbyła się austriacka premiera nowego albumu zespołu Immortal Onion. Screens to już czwarty album nagrany przez młode trio z Gdańska, które w przeciągu kilku lat zdążyło ugruntować swoją pozycję na mapie jazzowej Polski jako jeden z najchętniej słuchanych zespołów grających muzykę modern jazz. 

„Derealizacja”. Wystawa polskiej artystki z Kopenhagi w Centrum Sztuki Współczesnej

07.05.2022 09:00
W ramach cyklu Project Room 21/22 do końca maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać prace Malwiny Migacz.

Polskie Radio szuka zaginionych płyt z września 1939 roku

08.05.2022 13:00
Część odnalezionej kolekcji została właśnie wydana w postaci pięciopłytowego boxu. Stało się to impulsem do rozpoczęcia akcji "Gdzie jest czarny neseser?", czyli poszukiwań brakującej części kolekcji.