Redakcja Polska

Muzeum Chopina w Warszawie wkrótce ponownie – po remoncie - zaprosi zwiedzających

05.04.2023 11:22
W najbliższym czasie muzeum planuje cykliczny pokaz listów polskiego kompozytora – to największa kolekcja korespondencji Chopina w tej części Europy. Będzie też można zobaczyć rękopisy muzyczne Fryderyka.
Audio
  • Zaproszenie do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie [posłuchaj]
Muzeum Chopina w Warszawie
Muzeum Chopina w Warszawieźr. chopin.museum/pl

Dzięki wyremontowanym salom łatwiej będzie pokazać muzealnej publiczności oryginalne obiekty, związane z życiem i twórczością kompozytora, które udało się w ostatnim czasie zakupić.

Dyrektor Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie Seweryn Kuter podkreśla, że to niezwykłe miejsce, budzące pozytywne emocje. - Budujemy u nas innego rodzaju przeżycia niż te, których się przeważnie doświadcza w  muzeach. To ma być miejsce, które się przeżywa i które inspiruje – dodaje dyrektor Kuter.

Mimo remontu muzeum działa, udostępniając on-line ofertę edukacyjną dla najmłodszych oraz dla dorosłych.

Do muzeum zapraszają  Wioletta Krawczyńska z Działu Edukacji oraz dyrektor placówki Seweryn Kuter. Rozmawia z nimi Ewa Plisiecka.

 

Francja: przedstawiciele Polonii oddali hołd rodakom pochowanym w Montmorency

13.09.2021 13:02
Francuska Polonia po raz 177. udała się z pielgrzymką do Montmorency, gdzie znajduje się największa nekropolia przedstawicieli polskiej Emigracji. Na cmentarzu są nagrobki m.in.: rodziny Mickiewiczów, Cypriana Kamila Norwida czy Delfiny Potockiej. Spoczywają tam m.in. poeta Aleksander Wat, malarka Olga Boznańska, czy uczestnik insurekcji kościuszkowskiej Karol Otto Kniaziewicz. 

Konkurs Chopinowski. Yupeng Mei, pianista z Chin: muzyka Chopina jest pełna poezji

03.10.2021 18:46
Dla Yupeng Mei, pianisty z Chin, muzyka Chopina jest - jak mówi - wszystkim, całym życiem. W ocenie artysty, jest wiele powiązań między chińską poezją a rodzajem mistyki, jaka jest w muzyce Chopina.

Polska Fundacja Narodowa partnerem filmu "Chopin. Nie boję się ciemności"

11.10.2022 16:45
Polska Fundacja Narodowa jest partnerem i wsparła zagraniczną promocję filmu "Chopin. Nie boję się ciemności", który w poniedziałek wieczorem miał w Warszawie swoją premierę - poinformował Temistokles Brodowski z Fundacji.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie organizatorem międzynarodowej konferencji w Paryżu, promującej polską kulturę

13.03.2023 16:35
Bohaterowie polsko-francuskiego wydarzenia „Krąg romantyczny" to nie tylko Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki, ale też cały świat romantycznego Paryża.