Redakcja Polska

45-lecia Muzeum Karykatury w Warszawie. Interesujące wystawy z okazji jubileuszu placówki

16.04.2023 11:00
W roku 2023 Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego obchodzi 45-lecie swojego istnienia. Głównym punktem obchodów jest wystawa jubileuszowa, na którą składają się dwie ekspozycje poświęcone założycielowi i patronowi Muzeum Karykatury – Erykowi Lipińskiemu: "Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy" oraz "Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego".
Audio
  • Z dr Piotrem Kułakiem, kuratorem wystawy w Muzeum Karykatury, rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Dr Piotr Kułak w Muzeum Karykatury w Warszawie
Dr Piotr Kułak w Muzeum Karykatury w WarszawieFoto: Maria Wieczorkiewicz

Teodora i Eryka Lipińskich, ojca i syna, poza więzami rodzinnymi łączyły zainteresowania artystyczne oraz pasja kolekcjonerska. Obaj byli utalentowanymi twórcami karykatur i rysunków satyrycznych, interesowali się również historią tej dziedziny twórczości.

Doktor Piotr Kułak, kurator wystawy w Muzeum Karykatury, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy mówił: Znacznie więcej wiemy o Eryku Lipińskim, niż jego ojcu, Teodorze dlatego nasza wystawa ma za zadanie przypomnienie nie tylko jak znaczącą postacią był dla kultury polskiej, ale też pokazanie jak biegłym był artystą. Przede wszystkim był świetnym twórcą  tak zwanych typów ludzkich. Około 1915 roku stworzył  związane z  nimi dwa cykle, pierwszy - "Lalki Polski" , a drugi "Ruskie typy". Potrafił  doskonale  uchwycić typ człowieka oraz oddać  jego charakter, co w przypadku karykaturzystów jest cechą najbardziej pożądaną. Działalność artystyczna Teodora stanowiła niewątpliwą inspirację dla Eryka. Dowodzą tego wykonane przez obu artystów poczty królów i książąt polskich, portrety i karykatury polskich pisarzy.

Eryk Lipiński zadebiutował jako karykaturzysta w 1928 roku i najważniejszą dziedziną, w której objawił się jego wyjątkowy talent  był rysunek prasowy w swej humorystyczno-satyrycznej odmianie.

Kurator wystawy, doktor Piotr Kułak dodawał: W części wystawy jubileuszowej "Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego" prezentujemy szerzej twórczość Eryka, który  był także wszechstronnym grafikiem użytkowym, o czym świadczą zrealizowane przez niego liczne projekty plakatów, ilustracji, reklam, okładek do książek i czasopism, jak również filmy animowane wykonane na podstawie jego rysunków. Ważny element  ekspozycji stanowią także projekty ilustracji do książek dla dzieci, takich jak: "Opowiedział dzięcioł sowie", "Kolorowe wagoniki"  i "O czym ćwierkają wróble". Można powiedzieć, że nasza wystawa w atrakcyjny  sposób opowiada  historię polskiego projektowania graficznego, począwszy od końca lat trzydziestych do końca lat osiemdziesiątych XX wieku.

Wystawa w Muzeum Karykatury w Warszawie, przy ulicy Koziej 11, czynna będzie do 18 czerwca. Do jej odwiedzenia, w rozmowie z Marią Wieczorkiewicz, zachęcał kurator, doktor Piotr Kułak.

 

Niezwykła historia londyńskiej Oficyny Poetów i Malarzy. Konferencja na UJ

07.04.2023 15:23
Oficyna Poetów i Malarzy działała głównie w Londynie w latach: 1950 - 2011. Jej dorobek wydawniczy i drukarski obejmuje niemal 800 tytułów. Założyciele Oficyny - Krystyna i Czesław Bednarczykowie  -wierzyli w tradycyjne rzemiosło drukarskie, a za piękną książkę uważali taką, która została wykonana ręcznie i stanowiła wspólne dzieło pisarza i grafika.

Rysunki, które cieszyły pokolenia. Spotkanie z Zuzanną Lipińską

12.04.2023 09:47
Jestem szczęśliwa, że po tylu latach zapomnienia nagle moja mama ożyła – mówiła w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Zuzanna Lipińska, rysowniczka i graficzka, córka pary twórców, znakomitych rysowników - Eryka Lipińskiego i Anny Gosławskiej-Lipińskiej, Ha-Gi.

W Kownie można oglądać wystawę zatytułowaną "Nikifor. Mistrz polskiej sztuki naiwnej"

14.04.2023 14:21
Zostało na niej pokazanych ponad 100 dzieł Nikifora z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wystawa w Kownie przekrojowo przedstawia dorobek słynnego krynickiego malarza. Obejmuje wszystkie podejmowane przez niego tematy takie jak pejzaż, architektura miejska, wnętrza świątyń i sklepów oraz postacie świętych.