Redakcja Polska

Łazienki Królewskie w Warszawie zapraszają warszawiaków i przyjezdnych na tegoroczną majówkę

27.04.2023 14:09
Wśród atrakcji bezpłatne zwiedzanie zabytkowych obiektów, pokazy kawaleryjskie i parady orkiestr, a także wydarzenia kulturalne związane z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Audio
  • 2 maja w Łazienkach Królewskich w Warszawie świętujemy Dzień Flagi - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Min. Kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński
Min. Kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Wydarzenia 2 maja pod hasłem „Świętujmy razem Dzień Flagi!” organizuje Biuro Niepodległa oraz Polska Opera Królewska, które wspólnie z Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na Operowy Piknik z Niepodległą.

- Flaga to najprostszy symbol łączący wspólnotę - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. 2 maja upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi. Minister Gliński przekazał, że w tym roku główne uroczystości związane z Dniem Flagi odbędą się w warszawskich Łazienkach Królewskich, gdzie zaplanowano rodzinny piknik, który zorganizuje Biuro Niepodległa.

Biuro Niepodległa zachęca do włączenia się w akcję #mojaflaga, czyli wywieszenia 2 maja na swoich domach biało-czerwonej flagi. Z myślą o Polonii i Polakach za granicą przygotowano także osiem podcastów "Halo, tu Niepodległa!" o słynnych Polakach, którzy przyczynili się do wzmocnienia wizerunku Polski na świecie – mówi dyrektor biura Wojciech Kirejczyk.

Dzień Flagi to święto wprowadzone w 2004 i obchodzone między Świętem Pracy 1 maja a Świętem Narodowym 3 Maja. Tego samego dnia obchodzony jest też Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

IAR/ep

 

Orzeł Biały - ważny symbol polskiej historii i państwowości

02.05.2020 06:15
Flaga, hymn i biało-czerwone barwy to jedne z najbardziej znanych symboli narodowych RP. Nasze godło, Orzeł Biały, to także ważny symbol państwa polskiego.

Szef MON: Święto Flagi RP to dzień jedności wszystkich Polaków

02.05.2022 17:47
Święto Flagi RP to dzień jedności wszystkich Polaków - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak 2 maja podczas uroczystości w Dniu Flagi. Dodał, że o tym, jak ważny jest patriotyzm, świadczy to, co dzieje się za wschodnią granicą.

Wielka Brytania: prawie sto wydarzeń w ramach 7. edycji Polish Heritage Days

27.04.2023 15:01
Dziewięćdziesiąt pięć wydarzeń w 62 miastach i miasteczkach Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej odbędzie się w ramach tegorocznej, siódmej już edycji Polish Heritage Days - ogłosiła w czwartek ambasada RP w Londynie.