Redakcja Polska

Film "Raport Pileckiego" pokazany premierowo

28.08.2023 17:04
Film "Raport Pileckiego", fabuła inspirowana wydarzeniami z życia Witolda Pileckiego - jednego z najważniejszych polskich bohaterów, po raz pierwszy został pokazany w jednym z warszawskich kin. Film o współzałożycielu Tajnej Armii Polskiej, żołnierzu Armii Krajowej, więźniu i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz, w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, będzie można oglądać w kinach od 1 września.
Kadr z filmu Raport Pileckiego
Kadr z filmu "Raport Pileckiego"Źródło: Zrzut ekranu/Youtube/ Kino Helios Polska

Na pokazie specjalnym nie było reżysera filmu, a list Krzysztofa Łukaszewicza do widzów odczytał odtwórca roli Witolda Pileckiego Przemysław Wyszyński. - Krytyków prosimy o obiektywizm, szkoda upolityczniać film o postaci, dla której jedyną partią, jak dowodzi jego życie, była Polska. I nie jest to patriotyczny frazes, pokolenie rotmistrza naprawdę tak uważało. Staraliśmy się pokazać w Pileckim człowieka ulegającego ludzkim słabościom. Wspólnie z ekipą i aktorami uczyniliśmy wszystko co można było zrobić w danym nam czasie, aby nie zawieść pamięci rotmistrza - napisał Krzysztof Łukaszewicz.

Przemysław Wyszyński przyznał, że wcielenie się w postać rotmistrza Witolda Pileckiego było dla niego wyjątkowym doświadczeniem zawodowym, ale i emocjonalnym. - Jest to postać nie jednoznaczna, bardzo skomplikowana wewnętrznie. Zależało mi na tym, żeby zobaczyć w Witoldzie przede wszystkim człowieka, z jego charakterem, motywacjami, inspiracjami - byłem ciekaw kim był Witold Pilecki- mówił.

Aktor dodał, że: "historia Witolda Pileckiego, może być dla nas źródłem inspiracji do tego aby w każdej sytuacji starać się zachować wierność sobie i swoim zasadom".

Witold Pilecki na ochotnika poszedł do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie spędził prawie 3 lata, sporządzając między innymi raporty dotyczące niemieckich zbrodni oraz tworząc tajnego ruchu oporu.

Po ucieczce z KL Auschwitz Witold Pilecki kontynuował działania w konspiracji, a także walczył w Powstaniu Warszawskim, po jego upadku dostał się do niewoli, z której wyzwolili go alianci. Po oswobodzeniu dołączył do 2. Korpusu Polskiego, a jego dowódca generał Władysław Anders wysłał rotmistrza do Polski, by tu zorganizował siatkę wywiadowczą na rzecz rządu w Londynie. Komuniści aresztowali Witolda Pileckiego w maju 1947 roku, osadzili w więzieniu na Rakowieckiej i poddali brutalnemu śledztwu. Oskarżony o szpiegostwo został skazany przez komunistów na karę śmierci. Stracono go 25 maja 1948 roku w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej - jego szczątków nie odnaleziono do dziś.


IAR/dad

Wystawa w PE przypomni o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Legutko: znajomość historii na Zachodzie jest nikła

28.08.2023 08:38
W Parlamencie Europejskim w Brukseli zostanie otwarta wystawa "Pakt zbrodniarzy" poświęcona paktowi Ribbentrop-Mołotow, podpisanemu 23 sierpnia 1939 roku. - To jedna z kluczowych dat w złej historii ostatniego stulecia, bo przymierze Niemiec i Związku Sowieckiego to symboliczny początek II wojny światowej - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem europoseł PiS i współprzewodniczący grupy konserwatystów Ryszard Legutko.

Marcin Przydacz: kremlowscy stratedzy cały czas myślą, jak destabilizować sytuację w Polsce

28.08.2023 10:18
Jestem przekonany, że kremlowscy stratedzy cały czas myślą, jak destabilizować sytuację w Polsce, jak również w innych krajach; zagrożeń będzie coraz więcej - także w ramach emocji wokół nadchodzących wyborów - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz w TVP1.

Air Show Radom 2023. "Najbardziej podobało mi się F-18" - o swoich wrażeniach opowiadają uczestnicy

28.08.2023 13:21