Redakcja Polska

Wystawa w PE przypomni o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Legutko: znajomość historii na Zachodzie jest nikła

28.08.2023 08:38
W Parlamencie Europejskim w Brukseli zostanie otwarta wystawa "Pakt zbrodniarzy" poświęcona paktowi Ribbentrop-Mołotow, podpisanemu 23 sierpnia 1939 roku. - To jedna z kluczowych dat w złej historii ostatniego stulecia, bo przymierze Niemiec i Związku Sowieckiego to symboliczny początek II wojny światowej - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem europoseł PiS i współprzewodniczący grupy konserwatystów Ryszard Legutko.
Wystawę IPN oglądać będzie można w PE do soboty
Wystawę IPN oglądać będzie można w PE do sobotyTwitter.com/ipngovpl

Profesor Legutko powiedział, że ta data jest ważna w kontekście relacji niemiecko-rosyjskich. Zwrócił uwagę, że przed paktem sankcjonującym podział terytorialny Europy był układ w Rapallo, kiedy Niemcy po I wojnie światowej nawiązały współpracę z sowiecką Rosją, a wcześniej zabory.


- To jest romans długi i zwykle Europa Środkowa, Europa Wschodnia była ofiarą tego romansu. A w niedawnych czasach mieliśmy Nord Stream, który też był kontynuacją tej polityki, więc o tym trzeba pamiętać. To jest data złowroga. I to nie jest data z zamierzchłej historii, ale ciągle żywa, bo to, co do niej doprowadziło, te strategie polityczne, kierunki myślenia, stereotypy, to wszystko niestety nie odeszło. To ciągle jest i ciągle nam zagraża - podkreślił europoseł PiS.

Wystawa odświeży pamięć o II wojnie światowej

Profesor Ryszard Legutko powiedział, że ta wystawa ma przypominać społeczeństwom w Europie Zachodniej o historii, bo znajomość II wojny światowej jest tam nikła. Jego zdaniem jednym z powodów jest drastyczne obniżenie poziomu nauczania historii, co sprawia, że pewne podstawowe fakty są nieznane.

- Także karmione są te społeczeństwa rozmaitymi mitami, nierzadko mającymi taką wymowę antypolską, to, że to myśmy Holokaust współtworzyli, albo myśmy byli odpowiedzialni za wybuch wojny. Pamiętamy, że jest wielka od pewnego czasu propagandowa ofensywa Putina, który obciąża Polskę, co przy dużej ignorancji w tych społeczeństwach może niestety odnieść pewien skutek - zwrócił uwagę profesor Ryszard Legutko.

Wystawa "Pakt zbrodniarzy" będzie otwarta dla zwiedzających w Parlamencie Europejskim do soboty.


PAP/IAR/dad

"Jewgienij Prigożyn był na pokładzie". Rosyjski Komitet Śledczy potwierdził tożsamość ofiar

27.08.2023 15:56
Agencje AP i Reutera za rosyjskimi władzami podały, że "rosyjski Komitet Śledczy potwierdził w niedzielę, że wśród osób, które zginęły w środę w katastrofie lotniczej w obwodzie twerskim był szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn". Jak dodano, "nie podano żadnych informacji na temat przyczyn tego zdarzenia".

Kolejna udana akcja ukraińskich służb. Trafili dronami samoloty na lotnisku w Kursku

27.08.2023 17:06
Cztery rosyjskie samoloty zostały trafione przez drony ukraińskie w nocy z soboty na niedzielę w operacji specjalnej kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na lotnisku w Kursku – poinformował portal RBK-Ukraina, powołując się na źródła w SBU.

Sabotaż polskich kolei. Zatrzymano dwóch mężczyzn

27.08.2023 19:29
Dwóch mężczyzn w związku z nadawaniem sygnałów radio-stop zatrzymała podlaska policja. Potwierdził to w niedzielę po południu jej rzecznik Tomasz Krupa.