Redakcja Polska

"Historia jednej zbrodni". W Warszawie odbył się pokaz filmu o zbrodni na rodzinie Ulmów

05.09.2023 11:36
Na dużym ekranie, przed niedzielną beatyfikacją rodziny Ulmów, pokazano anatomię niemieckiej zbrodni i wymazywania pamięci o sprawcach. Obraz w reżyserii Mariusza Pilisa to zapis reportersko-historycznego śledztwa.
Audio
  • "Historia jednej zbrodni" – pokaz filmu o zbrodni na rodzinie Ulmów - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Rodzina Ulmów
Rodzina UlmówFoto: Instytut Pamięci Narodowej

W warszawskim kinie Iluzjon odbyła się uroczysta projekcja filmu dokumentalnego "Historia jednej zbrodni". Reżyser Mariusz Pilis przeprowadził śledztwo w sprawie morderców wielodzietnej rodziny Ulmów oraz ośmiorga ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. Twórcy filmu docierają do Grete Wilbers, córki Eilerta Diekena, dowódcy żandarmów, który w 1944 roku wydał rozkaz zbrodni w Markowej. Sędziwa kobieta jest przekonana, że jej ojciec ma zostać upamiętniony i przedstawiony w pozytywnym świetle w Polsce. Dieken zmarł nieosądzony w 1960 roku, służąc po wojnie w policji w Esens nad Morzem Północnym.

Jeden z bohaterów filmu to wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma. To zarazem krewny rodziny Ulmów. Historyk zostawił córce Eilerta Diekena kopertę z informacjami o tym, jakich zbrodni dopuścił się jej ojciec. Nie wiadomo czy Grete Wilbers otworzyła kopertę i poznała prawdę o swoim ojcu. Reżyser filmu Mariusz Pilis sądzi, że tak się stało. Wiadomo, że grób Eilerta Diekena na cmentarzu w Esens został zlikwidowany, prawdopodobnie kilka lat po spotkaniu.

Pokaz filmu "Historia jednej zbrodni" odbył się też w Instytucie Pileckiego w Berlinie. Zaś w niedzielę w Sadzie Pamięci przy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej odsłonięto tablicę, która symboliczne włączyła do programu „Zawołani po imieniu” rodzinę Józefa i Wiktorię Ulmów. Wydarzenie było zwieńczeniem IV zjazdu rodzin „Zawołani po imieniu”, który miał miejsce w Rzeszowie.

W beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbędzie się w Markowej 10 września, weźmie udział ponad 32 tysiące osób z Polski i zagranicy, blisko tysiąc kapłanów, 80 biskupów i kardynałów.

Rodzinę Ulmów - Józefa i jego będącą w ósmym miesiącu ciąży żonę Wiktorię oraz ich sześcioro dzieci - niemieccy żandarmi zamordowali 4 marca 1944 r. Wraz z rodziną Niemcy rozstrzelali także ośmioro ukrywanych przez Ulmów Żydów. Beatyfikacja całej rodziny będzie pierwszym takim wydarzeniem w historii Kościoła.

IAR/ep

10 września odbędzie się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci

15.02.2023 14:36
Informację o decyzji papieża Franciszka przekazała archidiecezja przemyska. Rodzina została zamordowana przez Niemców w Markowej na Podkarpaciu w marcu 1944 roku.

W Wielkiej Brytanii i USA ukaże się książka o Polakach ratujących Żydów przed Niemcami

24.03.2023 12:00
W Wielkiej Brytanii, USA, a także w Polsce ukaże się książka brytyjskiego historyka o Polakach ratujących Żydów przed Niemcami. Autorem jest Roger Moorhouse. Książka opisuje Grupę Ładosia, czyli polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed Niemcami.

Pamięć bohaterstwa rodziny Ulmów. Do Berlina pojedzie specjalna lokomotywa

13.07.2023 12:27
Lokomotywa z napisem "Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej" będzie jeździła na trasie Przemyśl - Berlin. - Przede wszystkim chodzi nam o upamiętnienie bohaterstwa i męczeństwa rodziny Ulmów, którzy w 1944 roku zostali bestialsko zamordowani przez Niemców za ukrywanie swoich żydowskich sąsiadów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes PKP Intercity Tomasz Gontarz. 

W hiszpańskim Alcala de Henares wystawa poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów

26.08.2023 12:00
W hiszpańskim Alcala de Henares pod Madrytem można oglądać wystawę poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów. Ekspozycję "Śmierć za człowieczeństwo" przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa o rodzinie Ulmów jest prezentowana w Katedrze Magistralnej Los Santos Justo y Pastor na placu Świętych Dzieci.