Redakcja Polska

Zakończył się VII Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej

15.10.2023 08:30
Przez trzy dni w warszawskim klubie Hybrydy miłośnicy muzyki etnicznej i tradycyjnej delektowali się występami najwytrawniejszych wykonawców folkowych.
Audio
  • Zakończył się VII Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej. Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Karolina Cicha i Spółka
Karolina Cicha i SpółkaFoto: Wojciech Jankowski

Tegoroczna edycja festiwalu była poświęcona mniejszościom ormiańskiej, greckiej, karaimskiej, białoruskiej i ukraińskiej.

Dyrektor artystyczny festiwalu nie ma wątpliwości, że polska muzyka tradycyjna jest na wysokim poziomie: - Postanowiłem przedstawić rdzenne zespoły polskie i zespoły polskie połączone z największymi gwiazdami World Music na świecie. Robię to od jakiegoś czasu i wykazuję, że polskie zespoły uprawiające ten styl nie odbiegają poziomem od największych – zacytowała Milo Kurtisa strona festiwalowa w Internecie.

Festiwal jest formą artystycznego dialogu różnych kultur muzycznych, które przez wieki rozwijały się na terenach - tak reklamowali wydarzenie organizatorzy. W ciągu trzech dni wystąpili: Kapela ze Wsi Warszawy, gościnnie towarzyszyła im białoruska skrzypaczka, Daria Bruckaja, Maniucha i Ksawery zaprezentowali opracowaną przez siebie pieśni ukraińskiego Polesia tradycyjną.

Drugiego dnia Karolina Cicha i Spółka zapoznali publiczność z muzykę karaimską, a Ukrainę reprezentowała Anastasija Wojtiuk z grupą Troje Zillia. Ze względu na trwającą wojnę artystce towarzyszyli polscy muzycy. Ukraińscy muzycy nie mogą opuszczać kraju. Grupa w brawurowy sposób łączy muzykę fusion z tradycyjnym ukraińskim śpiewem.

Ostatniego dnia wystąpiła Orkiestra św. Mikołaja, która wykonała piosenki łemkowskie, bojkowskie i huculskie. Jest to legendarna grupa, która należy do protoplastów sceny w folkowej w Polsce. Na początku działalności wykonywali właśnie piosenki z gór zamieszkały przed wysiedleniem przez Łemów i Bojków.

Festiwal zakończyła grupa Drum Freaks muzyką grecką i żydowską. Dyrektor festiwalu wystąpił w podwójnej roli, jako lider Drum Freaks grał z zespołem na scenie. Milo Kurtis jest polskim Grekiem, potomkiem emigrantów politycznych z Grecji.

Projekt był zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej odbył się w dniach od 9 do 11 października.

Wojciech Jankowski


 

55 lat temu zmarł Nikifor, uznawany za jednego z najwybitniejszych na świecie malarzy prymitywistów

10.10.2023 16:54
Zostawił po sobie blisko 40 tysięcy dzieł, przedstawiających pejzaże, sceny religijne, postacie świętych i portrety. W zdecydowanej większości są to akwarele, tworzył jednak także gwasze i rysunki kredkami.

Biblioteka Polska w Paryżu - pierwsza polska zagraniczna instytucja kultury w całości finansowana przez państwo

11.10.2023 20:41
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w Paryżu umowę o utworzeniu Instytutu Biblioteka Polska. Umowa ta ma zapewnić odpowiednie wsparcie finansowe Bibliotece Polskiej.

Władysław Strutyński: wojna też ma wpływ na życie Polaków bukowińskich

12.10.2023 19:31
Oczywiście, że wojna ma wpływ na Bukowinę, gdyż przyjechało wielu uchodźców, po drugie wsie i miasteczka są puste, ponieważ zabierają ludzi do wojska – tak ocenił sytuację w tym regionie prezes największej polskiej organizacji w obwodzie czerniowieckim.

Dziesięciolecie Centrum Edukacji Inicjatyw Przedsiębiorczości imienia Mikołaja Reya we Lwowie

14.10.2023 00:13
Głównym statutowym celem organizacji są działania na rzecz integracji Polaków, osób polskiego pochodzenia oraz sympatyków polskiego narodu, którzy prowadzili działalność gospodarczą. Do celów należy również promocja Polski.