Redakcja Polska

Polska muzyka sakralna po raz trzeci zabrzmi w samym sercu Londynu

07.11.2023 12:26
Festiwal Joy & Devotion, zorganizowany przez warszawski Instytut Adama Mickiewicza, powraca do kościoła St Martin-in-the-Fields, celebrując bogatą tradycję polskiej muzyki sakralnej na przestrzeni wieków.
Audio
  • Rozmowa z dyr. Instytutu Adama Mickiewicza Barbarą Schabowską
Festiwal Joy  Devotion w Londynie
Festiwal Joy & Devotion w Londynie Foto: materiały prasowe

Niezwykłe wydarzenie pod kierownictwem artystycznym maestro Pawła Łukaszewskiego to możliwość zapoznania brytyjskiej publiczności ze skarbami polskiej muzyki sakralnej dawnej i współczesnej.  

Zachowując ubiegłoroczną formułę, program festiwalu Joy & Devotion składa się z trzech wieczornych koncertów cenionych brytyjskich chórów. W tym roku są to The Brabant Ensemble, The Carice Singers i The Epiphoni Consort. Każdy występ zagłębia się w bogaty repertuar polskiej muzyki, z której większość jest rzadko słyszana poza granicami Polski, dając słuchaczom niepowtarzalną okazję poznania tej działających na zmysły muzyki organowej i śpiewu. Chórom towarzyszyć będzie wybitny organista Rupert Jeffcoat, który wykona solo utwory Mariana Sawy, Tomasza Soczka i Aleksandra Jana Szopy.

Nowością podczas tegorocznego festiwalu będzie dodatkowy popołudniowy koncert, podczas którego zabrzmią dzieła m.in. Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego i Marii Szymanowskiej, a także skoczne polki i mazurki.

Z dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie Barbarą Schabowską o londyńskim festiwalu Joy & Devotion, o popularności  muzyki sakralnej i o jej bogatej tradycji w Polsce rozmawia Ewa Plisiecka.

Instytut Adama Mickiewicza podsumowuje Rok Romantyzmu Polskiego

18.01.2023 09:55
Wydarzenia związane z polskim romantyzmem odbyły się w 2022 roku zarówno w Europie, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Litwie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

W Atenach zainaugurowano serię międzynarodowych koncertów w 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego

03.04.2023 14:12
Serię muzycznych wydarzeń współorganizuje Instytut Adama Mickiewicza. Koncerty odbędą się w Atenach oraz w Hiszpanii, m.in. w Barcelonie, Alicante i Madrycie. Rozpoczęła je Sinfonia Varsovia, której Krzysztof Penderecki był pierwszym dyrektorem.  

Kraków: ponad 120 jazzowych koncertów w programie letniego festiwalu

28.06.2023 09:15
Ponad 120 jazzowych koncertów znalazło się w programie tegorocznego Summer Jazz Festiwal Kraków, który potrwa od lipca do początku września. Wydarzenie zainauguruje w niedzielę Parada Nowoorleańska.

Ruszyła 19. edycja Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”

18.08.2023 12:19
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Warszawie wystąpi kilkudziesięciu wybitnych artystów - jak Ivo Pogorelić, Bruce Liu, Dang Thai Son, Alena Baeva i Kate Liu.