Redakcja Polska

Na ekrany polskich kin wszedł film „Powstaniec 1863” w reżyserii Tadeusza Syki

15.01.2024 14:13
To biograficzna opowieść przedstawiona z perspektywy powstańca styczniowego, kapelana, generała Stanisława Brzóski, organizatora i dowódcy  oddziału powstańczego złożonego z chłopów.  
Audio
  • Film "Powstaniec 1863" już na ekranach polskich kin - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Plakat do fimu
Plakat do fimuFoto: materiały prasowe

Duchowny – nazywany przez Rosjan nieuchwytnym „Duchem” - wzbudzał popłoch wśród wojsk przeciwnika, dając Polakom nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru - mówi reżyser i zarazem producent filmu Tadeusz Syka.

Prace dokumentacyjne zajęły dwa lata, oparły się o współpracę z blisko 20 instytucjami, m.in. z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polski, Muzeum Niepodległości czy Muzeum w Łazienkach Królewskich w Warszawie. - Dotarliśmy do zapisków, w jakich bitwach ksiądz Brzóska brał udział, co powiedział, odnaleźliśmy jego przedmioty - zegarek i jego szablę sprzed 160 lat – mówi reżyser filmu.

Odtwórcą głównej roli jest Sebastian Fabijański. - Zagrałem w filmie, którego przesłanie opiera się na ofierze – tłumaczy aktor, który – jak tłumaczy - starał się przede wszystkim ukazać niezwykłego duchowego, a jednocześnie bohatera narodowego.

Film „Powstaniec 1863" to pierwszy od 30 lat film fabularny o powstaniu styczniowym. Akcja rozpoczyna się w 1920 roku, tuż przed Bitwą Warszawską. Jeden z żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i wraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Ksawery Szlenkier, kreujący postać Franciszka Wilczyńskiego, kuzyna i prawą rękę księdza Brzóski podkreśla, że film opowiada między innymi o nadziei.

Ksiądz Stanisław Brzóska, mianowany przez Rząd Narodowy naczelnym kapelanem wojsk powstańczych w stopniu generała, brał udział w wielu bitwach postania styczniowego, m.in. pod Siemiatyczami i Włodawą. Wiosną 1864 roku zorganizował czterdziestoosobowy oddział konny, rozbity dopiero w końcu grudnia. W kwietniu 1865 r. dostał się do niewoli, w maju został stracony przez Rosjan.

W filmie – oprócz odtwórcy roli głównej Sebastiana Fabijańskiego - wystąpiła cała plejada wybitnych aktorów, między innymi Cezary Pazura, Daniel Olbrychski,  Olgierd Łukaszewicz czy Ewa Szykulska, a także Karolina Szymczak, Marcin Kwaśny, Wiaczesław Boguszewski i Mariusz Drężek.

IAR/ep

Rosja: ambasador RP oddał hołd Powstańcom Styczniowym

20.02.2023 14:57
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski, od kilku dni przebywa w Permie na Syberii, gdzie spotkał się miejscową Polonią, a także oddał hołd bohaterom Powstania Styczniowego. W tym roku obchodzimy 160 rocznicę wybuchu zrywu niepodległościowego Polaków przeciwko carskiemu imperializmowi.

Film "Chłopi" został zgłoszony do wszystkich kategorii tegorocznych Oscarów

08.12.2023 17:47
Dystrybutor filmu "Chłopi" w Stanach Zjednoczonych - Sony Pictures Classics - zgłosił go do wszystkich kategorii nagród Akademii Filmowej. Poinformowało o tym Narodowe Centrum Kultury.

"W nich cała nadzieja". Polskie kino postapokaliptyczne zdobywa nagrody

16.12.2023 13:29
Nagrodzony na festiwalu w Gdyni film "W nich cała nadzieja" kreśli wizję przyszłości świata w obliczu globalnych katastrof i rozwijającej się sztucznej inteligencji.

26 stycznia do kin wchodzi "Kos", zdobywca Złotych Lwów. To będzie kościuszkowski film akcji

10.01.2024 11:28
26 stycznia do kin wchodzi "Kos" - zdobywca Złotych Lwów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fabuła w reżyserii Pawła Maślony przedstawia historię z wiosny 1794 roku, kiedy w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz "Kos" Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów.