Redakcja Polska

"W nich cała nadzieja". Polskie kino postapokaliptyczne zdobywa nagrody

16.12.2023 13:29
Nagrodzony na festiwalu w Gdyni film "W nich cała nadzieja" kreśli wizję przyszłości świata w obliczu globalnych katastrof i rozwijającej się sztucznej inteligencji.
Audio
  • Beata Pisula o filmie "W nich cała nadzieja". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
W nich cała nadzieja
"W nich cała nadzieja"Materiały promocyjne dystrybutora

Film science fiction "W nich cała nadzieja" opowiada historię Ewy, która w postapokaliptycznej rzeczywistości walczy nie tylko o przetrwanie, ale i zmaga się̨ z dotkliwą samotnością̨. Długotrwałe uczucie izolacji nie jest jednak jej jedynym problemem. Prawdziwy dramat zaczyna się̨, kiedy przez absurdalną sytuację wchodzi w konflikt ze swoim jedynym towarzyszem - Robotem. Zaczyna się̨ wówczas prawdziwa walka o życie z maszyną wyposażoną w sztuczną inteligencję, która dla Ewy, staje się większym zagrożeniem niż otaczający świat. 

W październiku film został premierowo zaprezentowany na prestiżowym Trieste Science Fiction Festival, gdzie otrzymał nagrodę Méliès d'argent dla najlepszego filmu fabularnego. Istniejący od 2000 roku festiwal należy do Międzynarodowej Federacji Festiwali Méliès. Do tej pory jego gośćmi byli tak uznani twórcy jak Terry Gilliam, Roger Corman, Alejandro Jodorowsky, Joe Dante, Dario Argento, Abel Ferrara, Neil Gaiman czy Christopher Lee.

Pomysł na nasz film pojawił się trzy, cztery lata temu. Jestem fanem sci-fi. Wychowałem się na tym, kocham "Gwiezdne wojny" i postapo. Było kilka czynników, które stworzyły scenariusz tego filmu. Ekologię mam wpisaną w swoje DNA. Chciałem zwrócić uwagę widzowi, pokazać kilka tematów, które mogą się pojawić w przyszłości. Nie po wybuchu bomby atomowej, tylko po zagładzie wynikającej z globalnego ocieplenia. Chciałem też zwrócić uwagę na zjawisko tzw. "uchodźców klimatycznych", nie politycznych. To już zaczyna się dziać – powiedział reżyser Piotr Biedroń.

Z Beatą Pisulą, producentką filmu, rozmawiał Przemysław Pawełek.

"AI for Health" - program Google for Startups wspierający polskie innowacyjne firmy

29.11.2023 09:00
Sztuczna inteligencja (AI) oraz technologia systemów uczących się mogą ulepszyć każdy aspekt działania branży opieki zdrowotnej. Od wsparcia lekarzy we wczesnym wykrywaniu chorób po przyspieszenie rozwoju badań medycznych – startupy wykorzystują AI, aby poprawiać jakość i funkcjonowanie opieki zdrowotnej. Taka współpraca jest niezwykle ważna, by rozwijać potencjał technologii w branży medycznej i tworzyć oraz bezpiecznie wprowadzać różnorodne innowacje.

Polska wzięła udział w Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze

04.12.2023 15:27
Honorowym gościem wydarzenia była Unia Europejska, w której pawilonie prezentowało się 27 państw Wspólnoty i Ukraina. Za polski program odpowiadał Instytut Książki, na którego zaproszenie w targach wzięli udział pisarze Jacek Dukaj i Witold Szabłowski. 

Detektyw Miś Zbyś i Borsuk Mruk bawią dzieci już od 10. lat

08.12.2023 15:08
Polska seria komiksowa dla najmłodszych zadebiutowała w roku 2013 i wciąż zyskuje nowych fanów, którzy entuzjastycznie reagują na kryminalne przygody zwierzaków.