Redakcja Polska

ORŁY 2024. Laureaci 26. edycji Polskich Nagród Filmowych ogłoszeni

05.03.2024 07:35
"Zielona granica” Agnieszki Holland zdobyła nagrodę Orła w kategorii Najlepszy Film. Reżyserka odebrała też statuetkę za Osiągnięcia Życia. W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala 26. Orłów - Polskich Nagród Filmowych
Audio
  • "Zielona granica” Agnieszki Holland zdobyła nagrodę Orła w kategorii Najlepszy Film. Reżyserka odebrała też statuetkę za Osiągnięcia Życia. W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala 26. Orłów - Polskich Nagród Filmowych. Laureatka po otrzymaniu nagród powiedziała, że na reżyserach spoczywa pewien obowiązek [posłuchaj]
  • W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się 26. Gala Orłów - Polskich Nagród Filmowych - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Znamy laureatów nagrody ORŁY 2024
Znamy laureatów nagrody ORŁY 2024mat. prasowe

"Zielona granica” Agnieszki Holland zdobyła nagrodę Orła w kategorii Najlepszy Film. Reżyserka odebrała też statuetkę za Osiągnięcia Życia. W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala 26. Orłów - Polskich Nagród Filmowych. Laureatka po otrzymaniu nagród powiedziała, że na reżyserach spoczywa pewien obowiązek. "Obowiązkiem filmowców jest robienie dobrych filmów. Uczciwych, odważnych, najlepszych jakie mogą robić, jednocześnie to jest nasz zawód” - wyjaśniała Agnieszka Holland.

Orła za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Męską otrzymał Eryk Kulm za film "Filip". W imieniu aktora nagrodę na gali w Teatrze Polskim odebrał reżyser Michał Kwieciński, który powiedział, że rola Eryka Kulma była wybitna. „Eryk dostał nagrodę po raz pierwszy, wydaje mi się, że jest to docenienie roli absolutnie, w moim odczuciu, wybitnej” - mówił Michał Kwieciński. Dodał, że nagrody mobilizują twórców do tego, "żeby udowodnić, że są coś warci, ponad to, za co byli nominowani". 

Najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą stworzyła Magdalena Cielecka w filmie „Lęk”, która podkreśliła, że statuetka jest dla niej szczególnym wyróżnieniem. "Jest to mój pierwszy Orzeł. Bardzo się z niego cieszę, w momencie, kiedy ogłaszana jest ta kategoria, jest takie poczucie, że może to się nie dzieje naprawdę” - wyjaśniała aktorka.

Orły za najlepsze role drugoplanowe trafiły do: Tomasza Schuchardta za rolę w filmie „Doppelgänger. Sobowtór” i Agnieszki Grochowskiej za kreację aktorską w filmie „Kos”. Aktorka przyznała, że nagroda jest wyróżnieniem dla całego zespołu, który oddziaływał na jej rolę. „Bardzo miłe jest poczucie, że się dało radę i że się coś osiągnęło. Ale prawda jest taka, że człowiek nigdy tego nie robi sam. I żeby to wszystko mogło się dalej toczyć, to jest potrzebna miłość, szacunek, wsparcie i poczucie humoru innych” - powiedziała Agnieszka Grochowska. 

Statuetkę za Najlepsze Zdjęcia odebrał Michał Sobociński za film "Filip”. Operator powiedział, że tradycja zamiłowania do obrazu jest rodzinna. „W naszej rodzinie nie mówiło się o lampach i nie chodziło się w blendach na obiad. Tylko tata kupił mi gitarę, wspólnie gotowaliśmy, jeździliśmy na Mazury. Było bardzo dużo obserwacji, wrażliwości na piękno, jak oddziałuje przyroda” - mówił Michał Sobociński. Dodał, że jak miał trzynaście lat zmarł jego ojciec, więc nie zdążył wyciągnąć żadnej nauki operatorskiej, ale nauczył się wrażliwości, że kiedy przyjeżdża w nowe miejsca, to ogląda wschody i zachody słońca, ludzi, co jedzą, jak się zachowują, jaki mają kolor skóry” - tłumaczył operator. 

Orzeł za najlepszą muzykę trafił do Łukasza "L.U.C-a" Rostkowskiego za film "Chłopi”. Kompozytor powiedział Polskiemu Radiu, że momentów kryzysowych przy realizacji muzyki do filmu było mnóstwo. „Na przykład, kiedy okazało się, że film jest zlepiony, pomalowany i wiele fragmentów muzyki nie pasuje, bo muzyka jest zbyt kolorowa do kolorowych obrazów, to należało przerobić pięćdziesiąt procent soundtrack’ów do tego filmu” - przypomniał "L.U.C”.

Najwięcej, bo sześć statuetek zdobył "Kos”. Film Pawła Maślony został nagrodzony w kategoriach: Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepszy Dźwięk, Najlepsza Charakteryzacja, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Scenariusz i Najlepsza Reżyseria. Najlepszym Filmowym Serialem Fabularnym okazał się „1670” w reżyserii Macieja Buchwalda i Kordiana Kądzieli. W kategorii Najlepszy Dokument triumfował film „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka. Statuetkę w kategorii Odkrycie Roku odebrał Grzegorz Dębowski za reżyserię filmu „Tyle co nic”. Nagrodę Publiczności otrzymali „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugha Welchmana.

Szczegółowe informacje o laureatach i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orły dostępne są na stronie www.pnf.pl.

IAR/ks

Polsko-szkocka wymiana kulturowa czyli Polish-Scottish Mini Festival 2024

23.02.2024 09:50
Polish Association Aberdeen zaprasza wszystkich Polaków mieszkających w Szkocji na wyjątkowy cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w ramach siódmej edycji Polish-Scottish Mini Festival. 

"Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950" - wystawa fotografii w Muzeum Warszawy

29.02.2024 14:21
Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950". To prezentacja albumów fotograficznych z dwóch ostatnich stuleci - powiedziała kuratorka Katarzyna Adamska.

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia. Wystawa polskiej fotografki w Bukareszcie

02.03.2024 09:20
W Narodowym Muzeum Rumuńskiego Chłopa odbędzie się wernisaż fotografii Justyny Mielnikiewicz. To zapowiedź Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia, który oficjalnie rozpocznie się w czerwcu i potrwa do października 2025 roku.

Pierwszy Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024 – 2025 odbędzie się pod hasłem "Mamy wspólny język"

03.03.2024 10:00
Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Od czerwca 2024 przez 17 miesięcy w obu krajach odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych pod hasłem "Mamy wspólny język".