Redakcja Polska

Rozpoczął się Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej

19.09.2021 09:57
Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej zapowiada się imponująco. W ciągu dziewięciu dni publiczność będzie uczestniczyć w trzynastu muzycznych wydarzeniach, które rozbudzą emocje i przeniosą publiczność do świata opery, operetki i musicalu.
Bogusław Kaczyński był m.in. prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie oraz dyrektorem stołecznego teatru muzycznego Roma. Kilkakrotnie zdobył statuetkę Wiktora, został też nagrodzony Superwiktorem
Bogusław Kaczyński był m.in. prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie oraz dyrektorem stołecznego teatru muzycznego Roma. Kilkakrotnie zdobył statuetkę "Wiktora", został też nagrodzony "Superwiktorem"PAP/Andrzej Rybczyński

Na jeden z największych festiwali muzyki poważnej zapraszają organizatorzy wydarzenia: Prezydent Miasta Biała Podlaska Pan Michał Litwiniuk, Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej oraz Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie.

Specjalnie zaproszenie kierują do publiczności: Krzysztof Korwin-Piotrowski – dyrektor artystyczny festiwalu i Przewodniczący Rady Fundacji Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego – Zbigniew Napierała. Partnerami wydarzenia są: Teatr Muzyczny w Lublinie na czele z dyrektor Kamilą Lendzion oraz Lwowska Opera Narodowa i dyrektor Vasyl Vovkun.

Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, bilety obowiązują jedynie na spektakle i koncerty 25 i 26 września, a całkowity dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na stypendia artystyczne, które pozwolą młodym twórcom rozwijać swoje talenty.

Tegoroczna edycja festiwalu obejmować będzie występ słynnych solistów polskiej sceny muzycznej oraz spektakle, widowiska i projekcje filmowe. Po raz pierwszy na festiwalu zaśpiewa Małgorzata Walewska, która występowała na największych scenach operowych na świecie, w tym w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, zachwycając publiczność wspaniałym mezzosopranem i talentem aktorskim. Publiczność będzie z pewnością oczarowana pięknym sopranem Aleksandry Kubas-Kruk, występującej w teatrach operowych Niemiec, Włoch i Szwajcarii. Muzyczna uczta obfitować będzie w występy m.in.: gwiazdy chorzowskiego Teatru Rozrywki Marii Meyer, śpiewaczki operowej, operetkowej i musicalowej Kamili Lendzion (dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie), gwiazdy festiwali muzyki poważnej – Małgorzaty Długoszbarytona z Narodowej Opery Lwowskiej Mykoly Kornutyaka, wybitnego śpiewaka operowego i musicalowego Zbigniewa Maciasaaktora Teatru Muzycznego w Gdyni Mateusza Deskiewicza.

Zaśpiewają gwiazdy Teatru Muzycznego w Lublinie: Paulina Janczaruk, Dorota Szostak-Gąska, Jakub Gąska, Sławomir Naborczyk i Patryk Pawlak. Wśród wybitnych instrumentalistów będą między innymi: skrzypaczka Kamila Wąsik-Janiak, jeden z ulubionych pianistów Bogusława Kaczyńskiego Mirosław Feldgebel oraz pianistka Ewa Zug. Przed festiwalową publicznością zaprezentuje się też młoda kompozytorka i piosenkarka z Białegostoku – Faustyna Maciejczuk. Wystąpią również zespoły chóru, baletu i orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie pod dyrekcją maestro Przemysława Fiugajskiego, Teatr Słowa działający przy Bialskim Centrum Kultury oraz zespoły pieśni i tańca „Podlasie” i „Warszawianka”.

Do świata najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej poprowadzą nas: Krzysztof Korwin-Piotrowski (Dyrektor artystyczny festiwalu) oraz Katarzyna Sanocka (TVP Kultura), podczas premiery spektaklu muzycznego „Wielka sława Bogusława”, o patronie festiwalu Bogusławie Kaczyńskim, Honorowym Obywatelu Białej Podlaskiej.


Polskie Radio/ho

W Zamościu trwa XX Festiwal „Dwa Teatry 2021"

18.09.2021 07:30
XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry 2021” to wielkie święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej. Przegląd powraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Po raz pierwszy odbywa się w Zamościu.

W Berlinie ruszył V Kongres Młodej Polonii

18.09.2021 12:25
Wydarzenie gromadzi ponad stu uczestników, głównie przedstawicieli organizacji polonijnych, ale też niemieckich polityków i ekspertów.

"Pielęgnowana duma z polskości". Prezydent nadał odznaczenia członkom Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

19.09.2021 08:20
Prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe członkom Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" z okazji 30-lecia jego istnienia.