Redakcja Polska

W Zamościu trwa XX Festiwal „Dwa Teatry 2021"

18.09.2021 07:30
XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry 2021” to wielkie święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej. Przegląd powraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Po raz pierwszy odbywa się w Zamościu.
Audio
  • W Zamościu ruszył 20. Festiwal „Dwa Teatry”. Relacja Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
  • Festiwal "Dwa Teatry" dobiega końca
Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia
Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego RadiaPolskie Radio/Cezary Piwowarski

W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody rywalizować będzie 48 słuchowisk dla dorosłych i 15 dla dzieci oraz 24 spektakle telewizyjne. Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia uhonorowani zostaną zasłużeni dla sceny radiowej i teatralnej artyści: Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik.

Bohaterami licznych imprez towarzyszących są w tym roku wybitni polscy pisarze, patroni roku 2021: Stanisław Lem, Tadeusz Różewicz, Krzysztof Kamil Baczyński, Cyprian Kamil Norwid. Ponadto widzowie będą mogli uczestniczyć w słuchowisku na żywo i wielu spotkaniach z gwiazdami Festiwalu. Z publicznością spotkają się: Magdalena Zawadzka, Edyta Jungowska, Henryk Talar i Andrzej Mastalerz. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Polskie Radio będzie szeroko relacjonować wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje specjalne emitowane będą codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz Polskim Radiu dla Zagranicy i Polskim Radiu 24 - większość ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu. O spektaklach dla dzieci i młodzieży mówić będzie również Polskie Radio Dzieciom.

Dla słuchaczy, którzy nie mogą przyjechać do Zamościa uruchomiona została - na stronie www.polskieradio.pl w zakładce Teatru Polskiego Radia - specjalna platforma "Dwa Teatry 2021”, dzięki której będzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk. Organizatorami festiwalu są: Polskie Radio i Telewizja Polska, współorganizatorem - miasto Zamość, a partnerem - Województwo Lubelskie.

IAR/PP

„Byłem ciekawy kraju w którym się urodziłem”. Grzegorz Piecyk o powrocie do Polski z Francji

17.09.2021 12:39
Większość polskich emigrantów deklaruje, że wraca do kraju dla rodziny. Grzegorz Piecyk zmienił założenia i jako jedyny z rodziny postanowił wrócić do Polski z Francji, do której wyemigrował z rodzicami i rodzeństwem w dzieciństwie. „Byłem ciekawy kraju w którym się urodziłem, ludzi tu żyjących. Różnice materialne nie miały dla mnie znaczenia” - przyznaje po latach Polak.

EUNIC Musik fest w Wiedniu. Ciekawa inicjatywa Instytutu Polskiego

17.09.2021 14:19
W ramach tegorocznej edycji festiwalu EUNIC Austria Musikfest odbył się szczególny koncert dwóch uznanych perkusistów: Marii Chlebus i Alexandra Georgieva.

W Białymstoku otworzono Muzeum Pamięci Sybiru

17.09.2021 17:58
W Białymstoku zostało w piątek oficjalnie otwarte Muzeum Pamięci Sybiru - ogólnopolska instytucja kultury, która ma prezentować m.in. problematykę deportacji na Wschód. W uroczystości wzięli udział Sybiracy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Pierwsi zwiedzający będą mogli oglądać ekspozycję od soboty.