Redakcja Polska

„Wolność człowieka gór”. Nowa książka z tekstami ks. Józefa Tischnera

29.12.2021 09:00
Jakie są nasze doświadczenia wolności? Według ks. Tischnera jesteśmy wolni, gdy potrafimy się tą wolnością podzielić z innymi – mówi Wojciech Bonowicz, biograf księdza profesora.
Audio
Wojciech Bonowicz w studiu PRdZ
Wojciech Bonowicz w studiu PRdZFoto: Foto: Ewa Plisiecka PRdZ

Góry od zawsze były bliskie sercu ks. Józefa Tischnera. To tam zawsze czuł się wolny. W swoich tekstach mówi o tym, dlaczego o wolność należy dbać i jak z niej mądrze korzystać.

Dziennikarz i poeta Wojciech Bonowicz dokonał wyboru nieznanych tekstów ks. Józefa Tischnera – kapłana, filozofa i publicysty, kapelana Związku Podhalan, kawalera Orderu Orła Białego i autora „Historii filozofii po góralsku”.

- Według Tischnera jesteśmy wolni, gdy potrafimy się tą wolnością podzielić z innymi. Myśl, która wznosi się ponad strach, to jest myśl wolna – mówi Wojciech Bonowicz w rozmowie z Ewą Plisiecką.

W okresie świątecznym tradycyjnie odwiedzamy szopki w kościołach

27.12.2021 13:48
To zwyczaj bardzo popularny, co roku żywe i ruchome inscenizacje zgromadzonych w stajence figurek Świętej Rodziny, pastuszków i zwierząt przyciągają nie tylko najmłodszych.    

Dobiega końca Rok Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku

28.12.2021 09:30
Rok Lema został ustanowiony w 100-lecie urodzin i w 15-tą rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku, eseisty, futurologa i filozofa.

Po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27.12.2021 15:17
Święto państwowe ustanowił Sejm z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Wcześniej prosili go o to wielkopolscy społecznicy i samorządowcy.