Redakcja Polska

Uchodźcy z Ukrainy obchodzą w Polsce Święta Wielkiej Nocy

25.04.2022 13:26
Trwa Wielkanoc chrześcijan obrządków wschodnich. W Polsce ich najliczniejsza grupa to prawosławni i grekokatolicy, w tym roku dołączyli do nich uchodźcy z Ukrainy.  
Audio
  • Wielkanoc uchodźców z Ukrainy w Polsce - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pierwsza Dama podczas świątecznego śniadania z uchodźcami
Pierwsza Dama podczas świątecznego śniadania z uchodźcamiFoto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Tysiące uciekinierów zza naszej wschodniej granicy Wielkanoc spędza poza rodzinnym krajem. W większości polskich miastach w niedzielę odbyły się dla nich świąteczne śniadania organizowane przez władze samorządowe, Caritas czy ośrodki pomocy społecznej oraz wolontariuszy.

W tym roku Kościoły wschodnie obchodziły Niedzielę Wielkanocną w dniu, w którym wierni Kościoła rzymskokatolickiego świętują Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W związku ze świętami życzenia wiernym kościołów wschodnich złożyła para prezydencka. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda życzyli  pokoju i nadziei.

W niedzielę wielkanocną Ukraińcy z Warszawy spotkali się m.in. w Fundacji "Ukraiński Dom". Śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy przygotowała m.in. łomżyńska Caritas. Wzięły w nim udział osoby, które mieszkają w łomżyńskim ośrodku organizacji. Jej dyrektor, ksiądz Andrzej Mikucki poświęcił pokarmy, przygotowano też tradycyjne potrawy.

W poniedziałek wielkanocny – drugi dzień świąt Wielkiej Nocy w Cerkwi prawosławnej - wierni pozdrawiają się słowami "Chrystus zmartwychwstał - zaprawdę zmartwychwstał". W tradycji cerkiewnej nie ma lanego poniedziałku, zaś radość paschalna wyrażana jest podczas nabożeństw przez cały tydzień. Sprawowane są one przy otwartych królewskich wrotach ikonostasu. Przed nim stoi poświęcony w noc paschalną chleb nazywany Artosem, który jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa.

Wielkanoc w kościele prawosławnym tylko raz na jakiś czas wypada w tym samym terminie co katolicka. Ma to związek z nieco innym sposobem wyliczania daty tego święta w obu obrządkach. Dlatego często Wielkanoc obrządków wschodnich przypada po świętach katolików, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.

IAR/ep

Pierwsza Dama Karolina Kaczorowska spoczęła w Panteonie Wielkich Polaków

23.04.2022 17:26
Z wielką radością przyjmuję, że jest tu dziś, że przybyła i tu pozostanie, aby Polacy mogli przychodzić i oddawać jej hołd - mówił prezydent Andrzej Duda podczas sobotniego pogrzebu małżonki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Karoliny Kaczorowskiej w Świątyni Opatrzności Bożej.

"Wytchnienia, pokoju, nowej nadziei". Życzenia pary prezydenckiej w prawosławną Wielkanoc

24.04.2022 10:15
Para prezydencka złożyła życzenia wiernym Kościołów wschodnich w związku z przypadającą dziś prawosławną Wielkanocą. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda życzyli im pokoju i nadziei.

Polonia w Tokio uczciła 92. rocznicę przybycia św. Maksymiliana Marii Kolbego do Japonii

24.04.2022 14:42
Polonia w Tokio uczciła 92. rocznicę przybycia świętego Maksymiliana Marii Kolbe i brata Zenona Żebrowskiego do Japonii. Rocznica została uczczona Mszą Świętą po polsku, celebrowaną w niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele pod wezwaniem świętego Michała Archanioła przy klasztorze Sióstr Opatrzności Bożej w Tokio.