Redakcja Polska

Praski Festiwal United Islands – edycja specjalna „Freedom Edition”

14.06.2022 16:23
Największy open’air w centrum czeskiej Pragi poświęcony był w tym roku muzyce z Białorusi, Ukrainy, Polski i Litwy. Przesłaniem festiwalu była solidarność z walczącą Ukrainą i białoruską kulturą niezależną.
Praski Festiwal United Islands  specjalna Freedom Edition
Praski Festiwal United Islands – specjalna „Freedom Edition”Foto: Instytut Polski w Pradze

Festiwal „United Islands”, który odbywa się na wyspach na Wełtawie na praskim Starym Mieście od kilku lat zaprasza w roli gościa honorowego muzyków z jednego kraju. „W tym roku zaproponowaliśmy organizatorom festiwalu, żeby w kontekście prześladowań wolnych Białorusinów a następnie wojny przeciw Ukrainie, zmienić formułę. Powstała specjalna „Freedom Edition”, której gośćmi głównymi stali się muzycy z tych dwóch walczących o wolność i niepodległość krajów” – tłumaczy Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.

Obok Instytutu Polskiego oraz festiwalu United Islands u źródeł projektu stała także Ambasada Litwy w Republice Czeskiej a całość nie mogłaby się obyć bez wsparcia Instytutu Adama Mickiewicza. Dlatego też program muzyczny na głównej „Freedom Stage” uzupełniły przede wszystkim zespoły z Polski i Litwy. „Żartowaliśmy, że po niemieckiej czy brytyjskiej edycji United Islands teraz przyszedł czas na edycję Rzeczpospolitej Obojga Narodów” – mówi Maciej Ruczaj. „Zresztą tuż obok sceny zainstalowaliśmy wystawę poświęconą wspólnemu dziedzictwu historycznemu Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców”. 


Praski Festiwal United Islands – specjalna „Freedom Edition” Praski Festiwal United Islands – specjalna „Freedom Edition”

Podczas festiwalu wystąpiły m.in. białoruska śpiewaczka Iva Sativa, zespoły Gapochka i Dlina Volny oraz polskie Immortal Onion, Ofelia i Enchanted Hunters. Festiwalowi towarzyszyły także projekcje filmów dokumentalnych, m.in. polsko-białoruskiego „Kiedy kwiaty nie milczą” oraz litewskiego „Mariupolis” a także debata „Cena wolności: Europa Środkowa wobec imperium rosyjskiego”, w której udział wzięli m.in. dziennikarz i dyplomata, do niedawna dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie, Piotr Skwieciński oraz historyk i politolog Paweł Ukielski.


Źródło: Instytut Polski w Pradze/ho

Wiedeńska wystawa „Broken Dreams. Dziennik wojenny z ukraińskiego schronu” Hélène Litorelle

10.06.2022 16:47
Instytut Polski w Wiedniu przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Republice Austrii zorganizował 9 czerwca wernisaż wystawy «Broken Dreams. War diary from the Ukrainian shelter» ukraińskiej artystki i projektantki mody Hélène Litorelle.

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza w Krakowie

11.06.2022 18:33
Co roku, na początku lata, Instytut Kultury Willa Decjusza organizuje wydarzenie promujące różnorodność kulturową Krakowa. W tym roku, w obliczu poważnego kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich, zwraca uwagę na kulturę krajów, których twórcy – w wyniku wojny lub politycznych opresji – byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej. 

W Zamościu zakończył się 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”

14.06.2022 10:39
Laureaci wielkiego święta radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej to spektakl "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza oraz słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca.