Redakcja Polska

Niebawem rusza 9. Vintage Photo Festival w Bydgoszczy – święto fotografii analogowej

08.09.2023 14:17
Tegorocznym laureatem nagrody „Złota rolka” jest wybitny fotograf Krzysztof Gierałtowski, twórca liczącej ponad 300 tysięcy negatywów kolekcji "Polacy, portrety współczesne", fotograf polskich aktorów i pisarzy.
Audio
  • Rozmowa z wybitnym fotografem Krzysztofem Gierałtowskim [posłuchaj]
Magdalena Abakanowicz
Magdalena Abakanowicz Foto: Krzysztof Gierałtowski

Podczas 9. edycji Vintage Photo Festival, która odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 15.09 - 24.09 będzie można zobaczyć m.in fotografie Edwarda Hartwiga, Andrew Rovenko, Marii Chrząszczowej, astrofotografie Jasona De Frietas, wyjątkowy projekt ukazujący życie Simony Kossak i Lecha Wilczka, a także pokazy filmowe o życiu Nan Goldin czy Lee Miller.

Idea Vintage Photo Festival oparta została na bogatych tradycjach fotograficznych miasta Bydgoszcz, gdzie przez dziesięciolecia działała słynna fabryka Foton. To jeden z największych festiwali fotografii analogowej na świecie, który dużą wagę przywiązuje do archiwów fotograficznych.

Podczas dotychczasowych edycji można było zobaczyć, nigdy wcześniej nie prezentowane, czarno-białe odbitki vintage Małgorzaty Potockiej, kolorowe slajdy z Himalajów Wandy Rutkiewicz, archiwa Natalii LL, Teresy Gierzyńskiej, Ewy Rubinstein, Chrisa Niedenthala, Bogdana Konopki czy Tadeusza Rolke. W tym roku na dziewiątej edycji Vintage Photo Festival hasłem przewodnim będzie „Obserwatorium” nawiązujące do obchodów roku Mikołaja Kopernika. Prezentowane wystawy ukażą spektrum doświadczeń: od osobistych historii przez obserwację zjawisk społecznych, badających związek człowieka z naturą czy astrofizycznych.

Jednym z festiwalowych wydarzeń będzie wystawa prac Krzysztofa Gierałtowskiego “Artyści polscy". Fotograf portretujący przez dziesięciolecia najwybitniejszych artystów, aktorów i pisarzy, otrzyma podczas festiwalu nagrodę za całokształt twórczości „Złota rolka”. Wisława Szymborska, Krzysztof Penderecki, Stanisław Lem, Krzysztof Kieślowski, Zbigniew Zapasiewicz, Maja Komorowska, Józef Czapski - to tylko nieliczni z długiej listy znanych i cenionych w świecie Polaków, których sfotografował tegoroczny laureat nagrody Vintage Photo Festival.

O swojej pracy, o poszukiwaniu tajemnicy w portretowanych bohaterach i tym, jak niezwykłą sztuką może być dziś fotografia Krzysztof Gierałtowski opowiedział Ewie Plisieckiej.  

 

 

Zobacz więcej na temat: fotografia Bydgoszcz

W Domu Spotkań z Historią otwarto retrospektywną wystawę prac Chrisa Niedenthala

13.10.2022 19:39
Nie mogę uwierzyć, że to są moje zdjęcia. Niektóre są tak dawno temu robione, że ja właściwie ich nie znam - powiedział w stołecznym Domu Spotkań z Historią podczas wernisażu wystawy swoich zdjęć Chris Niedenthal. Ekspozycja dokumentuje 50-lecie jego twórczości.

Rysunki, które cieszyły pokolenia. Spotkanie z Zuzanną Lipińską

12.04.2023 09:47
Jestem szczęśliwa, że po tylu latach zapomnienia nagle moja mama ożyła – mówiła w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Zuzanna Lipińska, rysowniczka i graficzka, córka pary twórców, znakomitych rysowników - Eryka Lipińskiego i Anny Gosławskiej-Lipińskiej, Ha-Gi.

Chicago: dzieje polonijnych imigrantów na wystawie „Back Home: Polish Chicago”

20.05.2023 19:55
Chicago History Museum otworzyło w sobotę ekspozycję o losach społeczności polsko-amerykańskiej w tym mieście od połowy XIX wieku. „Back Home: Polish Chicago” gromadzi artefakty, dokumenty i przedmioty oraz ponad 100 reprodukowanych fotografii.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm: Melchior Wańkowicz miał wielki dar urzekania czytelnika

21.08.2023 12:56
- Sejm ustanowił Melchiora Wańkowicza Patronem Roku 2024. To niebywała okazja, aby przypomnieć twórczość pisarza, który miał wielki dar urzekania czytelnika – powiedziała pisarka, Aleksandra Ziółkowska-Boehm, której pisarz przed śmiercią w 1974 r. powierzył swoje archiwum.