Redakcja Polska

W Londynie po raz 52. odbył się Bal Polski - jedno z kluczowych wydarzeń tamtejszej Polonii

22.04.2024 16:56
Już po raz 52. odbył się w Londynie Bal Polski - najważniejsze wydarzenie towarzysko-charytatywne Polaków w Wielkiej Brytanii, którego celem jest promowanie polskiej kultury, wzmacnianie relacji polsko-brytyjskich i zbieranie funduszy na szczytne cele.
Bal Polski w Londynie
Bal Polski w LondynieFot.: British Poles @britishpoles

W tym roku tematem przewodnim Balu, który odbył się w sobotę 20 kwietnia, byli śpiewacy operowi Jan i Edward Reszke, którzy w XIX wieku wielokrotnie występowali w londyńskiej Royal Opera House. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony dla Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. W czasie Balu wystąpił zespół Mazury, jeden z najstarszych w Wielkiej Brytanii polonijnych zespołów tanecznych, świętujący w tym roku swoje 75-lecie.

Reprezentująca Hospicjum sekretarz zarządu Renata Połomska, opowiadając o jego działalności, podkreślała, jak ważna dla nieuleczalnie chorych jest opieka w ostatnim okresie ich życia. Przekonywała, że nawet jeśli nie można pomóc chorym w sensie wyleczenia, to pracownicy placówki starają się zrobić wszystko, by nie czuli się opuszczeni i zapomniani.

Przewodnicząca komitetu organizacyjnego Balu Polskiego Marzena Konarzewska podkreśliła w rozmowie z PAP, że niezwykle istotne jest to, iż Hospicjum św. Łazarza niesie pomoc wszystkim ludziom, bez względu na wyznanie, poglądy, sytuację rodzinną czy materialną. Stało się to jednym z powodów, dla których zostało ono wybrane na tegorocznego beneficjenta Balu.

Z kolei wybór braci Reszke jako postaci będących tematem przewodnim tegorocznej edycji był podyktowany chęcią zwiększenia ich obecności w powszechnej świadomości, ponieważ wojna i lata komunizmu w Polsce spowodowały, że pamięć o nich nieco się zatarła. Poza tym bracia Reszke, ulubieńcy królowej Wiktorii i brytyjskiego dworu, jak mało kto symbolizują polsko-brytyjskie związki kulturowe.

Londyn był bowiem, obok Paryża i Nowego Jorku, najważniejszym miejscem w karierze obu braci. Śpiewający tenorem Jan pojawiał się na scenach w brytyjskiej stolicy w ciągu 12 sezonów, dając łącznie ponad 300 występów, zaś baryton Edward - nawet ponad 460 razy w ciągu 17 sezonów. Obaj często bywali na zamku w Windsorze i w pałacu Buckingham. Swoimi występami uświetnili m.in. ślub późniejszego króla Jerzego V w 1893 roku, 60. rocznicę objęcia tronu przez królową Wiktorię w 1897 roku i jej 80. urodziny w 1899 roku.

Tradycja Balu Polskiego sięga 1970 roku. Jego pierwsza edycja odbyła się pod patronatem gen. Władysława Andersa. Obecnie jego patronami honorowymi są książę Kentu Edward, kuzyn zmarłej w 2022 roku królowej Elżbiety II, oraz ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek. W tegorocznym Balu wzięli udział m.in. ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, która jest córką generała Andersa oraz ambasador RP w Irlandii Arkady Rzegocki, reprezentujący wcześniej Polskę w Wielkiej Brytanii.


PAP/dad


Zobacz więcej na temat: Londyn Wielka Brytania Polonia

W Wielkiej Brytanii otwarto muzeum polskich lotników. "To unikatowy w skali świata projekt"

18.04.2024 20:05
Otwarcie tego muzeum jest zwieńczeniem 14 lat naszych starań i mam nadzieję, iż pomoże ono lepiej poznać dzieje polskich lotników w Wielkiej Brytanii – powiedział Geoff Burton, inicjator stworzenia RAF Ingham Heritage Centre, jedynego na świecie muzeum poświęconego polskim dywizjonom bombowym.

Szkoła polska na Węgrzech ma 20 lat. Jest unikatem w skali Europy

20.04.2024 14:22
Uzupełniająca szkoła polska i przedszkole na Węgrzech obchodzą dwudzieste urodziny. Unikatowy w europejskiej i światowej skali system edukacyjny jest w całości finansowany z węgierskiego budżetu.

Prezydent do Polonii w Edmonton: jesteście ważną częścią społeczeństwa Kanady

22.04.2024 09:50
Prezydent Andrzej Duda chwali zaangażowanie i działalność kanadyjskiej Polonii. Jesteście ważną częścią społeczeństwa - mówił prezydent na spotkaniu z kilkuset rodakami w Domu Polskim w Edmonton.