Redakcja Polska

Prezydent do Polonii w Edmonton: jesteście ważną częścią społeczeństwa Kanady

22.04.2024 09:50
Prezydent Andrzej Duda chwali zaangażowanie i działalność kanadyjskiej Polonii. Jesteście ważną częścią społeczeństwa - mówił prezydent na spotkaniu z kilkuset rodakami w Domu Polskim w Edmonton.
Audio
  • Prezydent do Polonii w Edmonton - jesteście ważną częścią społeczeństwa Kanady. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Spotkanie polskiej pary prezydenckiej z przedstawicielami polskiej polonii w Edmonton.
Spotkanie polskiej pary prezydenckiej z przedstawicielami polskiej polonii w Edmonton. Fot.: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Leżąca na zachodzie Kanady prowincja Alberta to jedno z największych skupisk Polonii w Kraju Klonowego Liścia. W liczącym około miliona mieszkańców Edmonton społeczność polska to ponad 50 tysięcy osób.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że kanadyjska Polonia to licząca się grupaspołeczna. "Ponad milion obywateli - to nie są żarty, to także poważna siła wyborcza, ale to przede wszystkim bardzo wielu ambitnych, inteligentnych ludzi, wykonujących rozmaite zawody, bardzo często stanowiących elitę intelektualną społeczeństwa, bardzo często wpływowych w polityce, umiejących sobie znakomicie radzić" - wyliczał Andrzej Duda.


Prezydent dziękował też za zaangażowanie w kultywowanie polskich tradycji i naukę języka wśród kolejnych pokoleń emigrantów. W uznaniu tych działań para prezydencka wręczyła organizacjom polonijnym flagi państwowe. Jedną z nich otrzymała prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręgu Alberta Greta Derus. Jak zapowiedziała, 5 maja w Edmonton odbędzie się pierwsza w historii polska parada w związku z obchodzonym w maju miesiącem polskiego dziedzictwa, ogłoszonym przez parlament Kanady. - Wszystkie nasze grupy polonijne spotkają się najpierw w kościele na mszy świętej z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja, następnie wezmą udział w paradzie, która zaprowadzi nas do Domu Polskiego, aby świętować podczas uroczystej akademii - powiedziała Greta Derus.


Przed spotkaniem w Domu Polskim w Edmonton grupa kilkunastu osób polskiego pochodzenia zorganizowała protest. Demonstranci trzymali transparenty między innymi z hasłami: "Czas na bezpartyjnego prezydenta", "Gdy Duda wetuje, Putin się raduje", "Andrzej Duda - prezydent Polaków z legitymacją PiS".

Para prezydencka będzie w Edmonton jeszcze przez dwa dni. Dziś prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami polskich i kanadyjskich firm z branży technologii wodorowych. Następnie będzie rozmawiał z przedstawicielami władz regionalnych, weźmie też udział w uroczystej sesji Zgromadzenia Legislacyjnego Prowincji Alberta.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Polonia Kanada Andrzej Duda

Polscy studenci zostali wicemistrzami świata w negocjacjach

20.04.2024 13:04
Studenci Uniwersytetu Śląskiego i Szkoły Głównej Handlowej zostali wicemistrzami świata w negocjacjach. Pierwszy raz od dekady drużyna z Polski znalazła się na podium mistrzostw w tej dziedzinie.

Szkoła polska na Węgrzech ma 20 lat. Jest unikatem w skali Europy

20.04.2024 14:22
Uzupełniająca szkoła polska i przedszkole na Węgrzech obchodzą dwudzieste urodziny. Unikatowy w europejskiej i światowej skali system edukacyjny jest w całości finansowany z węgierskiego budżetu.

Kanada: Andrzej Duda spotkał się z Justinem Trudeau. Rozmowy m. in. o wydatkach na obronność

21.04.2024 12:13
Prezydent Andrzej Duda chwali kanadyjską politykę zwiększania nakładów na obronność. W bazie marynarki wojennej Esquimalt na wyspie Vancouver polski prezydent spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau.

"The Economist": Stany Zjednoczone wreszcie zrobiły w sprawie Ukrainy to, co jest właściwe

21.04.2024 16:40
Wraz z przyjęciem w sobotę przez amerykańską Izbę Reprezentantów ustawy o pomocy dla Ukrainy katastrofa została uniknięta, ale sporo praktycznych i politycznych problemów pozostało - pisze w niedzielę brytyjski tygodnik "The Economist".