X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Czy Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego? MSZ RFN: będziemy śledzić ten projekt

28.05.2021 14:54
- Według naszego rozeznania, planowanie jest jeszcze we wczesnej fazie. Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt - odpowiedział niemiecki MSZ, na pytanie czy RFN zamierza zapłacić za odbudowę celowo zniszczonego przez Niemców w grudniu 1944 roku Pałacu Saskiego. Decyzję o odbudowie ogłosił rząd Zjednoczonej Prawicy w ramach Polskiego Ładu.
Widok ogólny mszy polowej na pl. Piłsudskiego. W tle Pałac Saski
Widok ogólny mszy polowej na pl. Piłsudskiego. W tle Pałac SaskiNAC

- Śledziliśmy na bieżąco doniesienia w polskich mediach na temat planowanej odbudowy Pałacu Saskiego. Według naszego rozeznania, planowanie jest jeszcze we wczesnej fazie. Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt - odpowiedział niemiecki MSZ pytany przez PAP czy Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego.

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie jest jednym z punktów Polskiego Ładu, czyli nowego społeczno-gospodarczego programu na okres pocovidowy, który przedstawiły partie tworzące Zjednoczoną Prawicę. - Odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem. My nie tylko o tym mówimy, ale ten proces już trwa - mówił w wywiadzie dla PAP wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Gliński: odbudowa związana z polską tożsamością

- Odbudowa Pałacu Saskiego jest związana z kwestią polskiej tożsamości, dziedzictwa kulturowego i historycznego. Jest ostatnim etapem rekonstrukcji Warszawy po zniszczeniach wojennych - podkreślał prof. Gliński. - Pałac Saski był świadomie, już po Powstaniu Warszawskim wysadzony przez Niemców w celu zniszczenia polskiej kultury, unicestwienia nas jako wspólnoty kulturowej i politycznej. (...) Odbudowa Pałacu Saskiego jest w tym kontekście symbolem naszej niezłomności, symbolem odpowiedzialności za polski los i nadziei dla przyszłych pokoleń - mówił wicepremier.

Z kolei w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński na pytanie o odbudowę Pałacu Saskiego i reperacje wojenne od Niemiec odpowiedział, że "Niemcy powinni nam zapłacić setki miliardów dolarów za wszystkie zniszczenia z okresu II Wojny Światowej, choć pamiętamy także o rabunku z okresu I Wojny Światowej".

Pałac Saski został wysadzony przez Niemców w grudniu 1944 r., ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.


PAP/dad

Ambasador Janusz Kotański złożył kwiaty pod tablicą poświęconą kard. Stefanowi Wyszyńskiemu w Rzymie

28.05.2021 13:45
Ambasador Rzeczypospolitej przy Watykanie Janusz Kotański w 40 rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego złożył wiązankę kwiatów pod poświęconą mu tablicą w bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu. Obecni na zakończenie uroczystości zmówili modlitwę „Ojcze nasz”.

KE oferuje 3 mld euro pomocy gospodarczej dla demokratycznej Białorusi

28.05.2021 13:54
Komisja Europejska zaoferowała 3 miliardy euro pomocy gospodarczej dla demokratycznej Białorusi. Szczegóły planu zostały dziś przedstawione unijnych krajom.

W Niemczech ruszyła kampania edukacyjna na temat szczepień, skierowana także do Polaków

28.05.2021 14:10
W Niemczech ruszyła akcja "Zaszczepić się przeciwko koronawirusowi". To ogólnokrajowa inicjatywa tygodnika "Stern", telewizji RTL i n-tv oraz portalu Handbook Deutschland. Skierowana jest także do Polaków w Niemczech. "Jesteśmy jak najbardziej za" - informuje Ambasada RP w Berlinie.