X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rosyjska Duma przyjęła kontrowersyjną ustawę wybielającą rolę ZSRR w II wojnie światowej

09.06.2021 14:30
Rosyjska Duma Państwowa przyjęła przepisy zakazujące porównywania ról, jakie w II wojnie światowej odegrały: Związek Radziecki i hitlerowskie Niemcy. Według rosyjskich historyków niezależnych - dokument wpisuje się w politykę Kremla, której celem jest tuszowanie stalinowskich zbrodni. Ustawę musi jeszcze przyjąć senat i podpisać prezydent.
Audio
  • Rosyjska Duma przyjęła ustawę wybielającą rolę ZSRR w II wojnie światowej. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Spotkanie żołnierzy niemieckich i sowieckich w okolicach Brześcia nad Bugiem 20 września 1939 roku
Spotkanie żołnierzy niemieckich i sowieckich w okolicach Brześcia nad Bugiem 20 września 1939 rokuBundesarchiv, Bild 101I-121-0008-25 / Ehlert, Max / CC-BY-SA 3.0

Nowe przepisy zabraniają stawiania znaku równości między stalinowskim Związkiem Sowieckim i hitlerowską III Rzeszą. W uzasadnieniu wskazano, że nie dopuszczalne jest porównywanie roli, jaką odegrali w II wojnie światowej żołnierze i dowódcy sowieccy z działaniami żołnierzy i dowódców hitlerowskiej armii.

Część rosyjskich historyków niezależnych zwraca uwagę, że tego typu przepisy wpisują się w politykę Władimira Putina, który próbuje zatuszować stalinowskie zbrodnie i zniekształcić znaczenie tajnych protokołów paktu Ribbentrop-Mołotow.

Niezależni historycy podkreślają, że Moskwa wróciła do stalinowskiej narracji kłamstw. Wskazują między innymi na odrzucanie odpowiedzialności Armii Czerwonej za napaść we wrześniu 1939 roku na Polskę i kraje bałtyckie oraz późniejszą okupację tych państw i dokonywanie zbrodni wobec zniewolonych narodów.


IAR/dad

Służby wyjaśniają sprawę włamania na maila szefa KPRM. „To pisała osoba władająca językiem rosyjskim”

09.06.2021 10:38
Służby wyjaśniają sprawę włamania na prywatną skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka. "Ktoś, kto zna język rosyjski, widzi, że to pisała osoba władająca językiem rosyjskim, próbująca pisać w języku polskim, więc sprawa jest dosyć jasna" - wskazał w środę Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. „To akcja dezinformacyjna” – podkreślił.

Białoruś: więźniom proponuje się pisanie próśb o ułaskawienie

09.06.2021 12:46
Niektórzy Białorusini przetrzymywani w aresztach i koloniach karnych za popieranie opozycji otrzymują propozycje pisania listów do Aleksandra Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie. Według miejscowych mediów takie zalecenia docierają między innymi do osadzonych w koloniach karnych w Szkłowie, Nowopołocku i Witebsku.

Mateusz Morawiecki: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym Polski

09.06.2021 14:00
Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas widekonferencji z przedstawicielami niemieckiego biznesu. Zdaniem szefa polskiego rządu modelowym przykładem udanej współpracy służy działalność małych i średnich firm.