X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

500 lat temu na Wieży Zygmuntowskiej Katedry na Wawelu zawieszono Dzwon Zygmunt

09.07.2021 14:07
Najsłynniejszy polski dzwon został ufundowany przez Zygmunta I Starego i nazwany potem jego imieniem. Jego dźwięk towarzyszy Polakom podczas świąt oraz w najważniejszych chwilach
Audio
  • 500-lecie Dzwonu "Zygmunt" - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Jan Matejko Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w roku 1521 w Krakowie
Jan Matejko "Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w roku 1521 w Krakowie”Foto: wikipedia/domena publiczna/lic. Copyright expired, PD-Art

W niedzielę wizytę w Polsce złoży prezydent Litwy Gitanas Nauseda z małżonką; razem z prezydentem Andrzejem Dudą oraz Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w krakowskich uroczystościach z okazji 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunt.

Na wieży Dzwon Zygmunt umieszczony został 9 lipca 1521 roku, a cztery dni później, na uroczystości świętej Małgorzaty, Kraków po raz pierwszy usłyszał jego bicie. Żeby dzwon się rozkołysał i wydobył właściwy dźwięk, potrzeba dwunastu dzwonników, którzy pociągają za sznury.

Mimo że waży blisko 13 ton, proces jego zawieszenia był możliwy w XVI wieku dzięki zastosowaniu prostych rozwiązań – mówi dyrektor Betlej Zamku na Wawelu Andrzej Betlej.


Obchody 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt uświetni pokaz obrazu "Zawieszenie dzwonu Zygmunt na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku" Jana Matejki. Na Wawelu krakowianie i turyści będą mogli go zobaczyć do końca sierpnia.  Obraz został wypożyczony ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.  

Dźwięk Zygmunta słychać w promieniu 30 kilometrów. To dziś jedyny tak potężny dzwon w Europie poruszany siłą ludzkich mięśni. I za każdym razem bije inaczej.

Źródła historyczne podają, że dzwon Zygmunt został odlany w 1520 roku przez ludwisarza Hansa Behama z Norymbergi w warsztacie w pobliżu Bramy Floriańskiej. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Stanisława. Znajdują się tam także herby Polski i Litwy.


IAR/ep

Wystawa MSZ w Łazienkach Królewskich o polskiej pomocy w walce z pandemią

09.07.2021 14:00
W Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich przy Agrykoli można oglądać wystawę Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Polska pomoc w walce z pandemią COVID-19". Ekspozycja prezentuje fotografie przedstawiające między innymi konwoje z pomocą humanitarną wysłane w czasie szerzenia się pandemii na Białoruś, Ukrainę, do Mołdawii, Armenii, Indii oraz na Bałkany Zachodnie.

Sukcesy i historia odkryć polskich archeologów w Ameryce Południowej

09.07.2021 12:54
Polscy archeolodzy od lat z sukcesem prowadzą prace badawcze na terenie Ameryki Południowej. Na tym kontynencie posiadamy własną placówkę naukowo-badawczą w Cusco, w Peru, którą założył i kieruje profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny specjalista w dziedzinie archeologii i etnohistorii Inków, techniki datowań bezwzględnych w archeologii i archeoastronomii, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Augustów: w miejscu dawnej katowni NKWD i UB powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej

09.07.2021 14:54
W Augustowie, w Domu Turka, siedzibie dawnej katowni NKWD i UB, powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej. Placówka będzie przybliżać historię największej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej. W operacji dokonanej 76 lat temu przez oddziały sowieckie - Armii Czerwonej, NKWD i Smiersza przy wsparciu Ludowego Wojska Polskiego i Urzędu Bezpieczeństwa, mogło zginąć nawet 2 tysiące osób.