Redakcja Polska

103 lata temu Polacy odnieśli zwycięstwo w walkach o Lwów

22.11.2021 14:00
W trwających trzy tygodnie starciach nasze wojsko było wspierane przez mieszkańców miasta, w tym młodzież nazwaną później Orlętami Lwowskimi.
Audio
  • 103 lata temu Polacy odnieśli zwycięstwo w walkach o Lwów [POSŁUCHAJ]
Polskie czołgi FT-17 niedaleko Lwowa
Polskie czołgi FT-17 niedaleko LwowaDomena publiczna, fotografia ze zbiorów Imperial War Museum (źr. Wikipedia.pl)

Polacy wyparli wojska ukraińskie ze Lwowa, jednak potyczki trwały jeszcze do wiosny 1919 roku. Miasto od XIV wieku należało do Polski. Konflikt ukraińsko-polski istniał od końca XIX wieku. Zaczął narastać pod koniec I wojny światowej, wskutek ożywienia ukraińskich dążeń niepodległościowych. 19 października 1918 roku Ukraińska Rada Narodowa uchwaliła we Lwowie utworzenie państwa w Galicji Wschodniej, a 31 października podjęto decyzję o rozpoczęciu działań zbrojnych przeciwko Polakom stanowiącym większość mieszkańców miasta. Atak nastąpił 1 listopada.

Odsiecz oddziałów Wojska Polskiego, dowodzonych przez podpułkownika Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza (od 1924 - generał), dotarła do Lwowa 20 listopada. Ostateczna bitwa o miasto rozegrała się dzień później. 22 listopada, po ciężkich bojach, cały Lwów był już w polskich rękach.

W walkach o Lwów zginęło lub zmarło od ran 439 żołnierzy i członków wojskowej służby sanitarnej, w tym 12 kobiet. 120 poległych było uczniami, a 76 - studentami wyższych uczelni. Ponad 1400 walczących o Lwów nie miało ukończonych 17 lat. Nazwano ich Orlętami Lwowskimi.

Orlęta Lwowskie spoczywają na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Nekropolia została wzniesiona w latach 20. ubiegłego wieku, jako część Cmentarza Łyczakowskiego. Po odbudowie i renowacji, ponownie otwarto go w 2005 roku.

Opanowanie Lwowa przez Polaków nie zakończyło walk o miasto. Do wiosny 1919 roku było ono okrążone przez żołnierzy ukraińskich. Walki toczyły się na przedmieściach, a samo miasto znajdowało się pod ostrzałem artyleryjskim. Było prawie całkowicie pozbawione wody i energii elektrycznej. Ostatnia polska ofensywa rozpoczęła się w połowie maja 1919 roku. Osiem dni później, 22 maja, oddziały ukraińskie, obawiając się okrążenia, wycofały się, kończąc półroczne oblężenie.

Walki o Lwów były częścią polsko-ukraińskiej wojny o ziemie między Sanem a Zbruczem. Zakończyła się w lipcu 1919 roku, gdy wojska polskie wyparły siły ukraińskie za Zbrucz.

IAR/PP

Upamiętniono Chaima Eissa, członka Grupy Ładosia

22.11.2021 14:16
Tablicę upamiętniającą Chaima Yisroela Eissa, członka grupy Ładosia odsłonięto w poniedziałek w Ustrzykach Dolnych. Eiss urodził się w tym mieście.

Węgry: koncert z okazji 20-lecia Polonijnego Zespołu Ludowego Polonez

22.11.2021 14:58
Uroczysty koncert z okazji 20-lecia Polonijnego Zespołu Ludowego Polonez odbył się w sobotę w Budapeszcie. Wykonano tańce z różnych regionów Polski. Zespół obchodził 20-lecie w zeszłym roku, ale z powodu pandemii nie można było wtedy uczcić rocznicy.

Prezydenckie Nagrody "Dla Dobra Wspólnego" rozdane. Znamy laureatów

22.11.2021 16:01
Prezydent Andrzej Duda wręczył nagrody w VI edycji Nagrody "Dla Dobra Wspólnego". - Drobny gest wykonany przez drugiego człowieka ma zupełnie niespodziewaną moc. Prostymi działaniami można przynieść wiele dobra - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas gali.