X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Węgry: koncert z okazji 20-lecia Polonijnego Zespołu Ludowego Polonez

22.11.2021 14:58
Uroczysty koncert z okazji 20-lecia Polonijnego Zespołu Ludowego Polonez odbył się w sobotę w Budapeszcie. Wykonano tańce z różnych regionów Polski. Zespół obchodził 20-lecie w zeszłym roku, ale z powodu pandemii nie można było wtedy uczcić rocznicy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock

W pierwszym tańcu – czyli polonezie – zatańczyła też założycielka i kierowniczka zespołu Katarzyna Balogh wraz z dwojgiem swoich wnucząt.

Katarzyna Balogh powiedziała, że pomysł założenia zespołu wziął się stąd, że jej mała córka chciała tańczy. ”Dzieci wtedy były małe, w pierwszej klasie podstawówki. Założyliśmy grupę Polonez, zaczęliśmy sprowadzać z Polski choreografów, którzy robili nam układy, a myśmy jeździli do Polski na warsztaty uczyć się” - powiedziała.

W zespole tańczą dwie grupy – małych dzieci i młodych dorosłych od 22. do 34. roku życia. W sobotę zaprezentowała się tylko ta druga grupa. „Młodsza grupa miała 12 osób, ale niestety przez koronawirusa przez rok nie mieliśmy prób. To była bardzo mocna grupa dzieciaczków, ale teraz trzeba zacząć z nimi wszystko na nowo, bo u dzieci rok przerwy to bardzo dużo” - powiedziała.

W zespole tańczą dzieci polonijne oraz pociechy Polaków, którzy pracują w Budapeszcie. Niektórzy tancerze przychodzą i odchodzą, ale wśród występujących jest też kilka osób, które zaczęły w momencie powstania Poloneza, w tym dzieci założycielki.

„Mamy bogaty repertuar, bo praktycznie całą Polskę. Z tańców narodowych wykonujemy krakowiaka, poloneza, oberka i kujawiaka. Z tańców regionalnych - m.in. rzeszowskie, lubelskie, nowosądeckie czy kaszubskie. Oprócz tego mamy w repertuarze dwa-trzy tańce z regionów węgierskich” – powiedziała Katarzyna Balogh.

Zespół występuje dużo na Węgrzech, ale jeździ też do Polski na różne festiwale. Miał również okazję zaprezentować się w wielu krajach Europy, np. w Hiszpanii, Niemczech, Francji czy Grecji, a nawet na innych kontynentach - w Chinach, na Kubie czy w Dubaju.

Polonez ma dużo własnych strojów ludowych, ale – jak powiedziała Balogh – zawsze ich brakuje; „w tej chwili akurat wszystkie dziewczęta wyrosły z lubelskich”. „Staramy się, jak możemy, dostajemy dotacje. W tej chwili dostaliśmy na przykład pieniądze ze Wspólnoty Polskiej na stroje ludowe.(…) Ale dostajemy też środki np. z węgierskiego Funduszu im. Sandora Csooriego, wspomagającego zespoły ludowe” – dodała.

Zespół ma już dwoje własnych choreografów-tancerzy, którzy skończyli w Rzeszowie 4-letnie studia choreografii tańca polskiego. Trzy inne osoby skończyły pierwszy rok tych studiów, ale pandemia przeszkodziła im w ich kontynuowaniu. „Mam nadzieję, że wrócą” – powiedziała Katarzyna Balogh.

Podczas jubileuszowego występu dodatkową atrakcją był udział góralskiej kapeli z Zakopanego, która grała tancerzom na żywo. Muzycy przy okazji wizyty na Węgrzech prowadzą trzydniowe warsztaty gry na skrzypcach góralskich dla chętnych z węgierskich kapel.

PAP/ho


Szef Służby Zagranicznej: Polska prowadzi obecnie najbardziej aktywną politykę zagraniczną w historii

20.11.2021 19:10
Minister Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej podkreśla, że praca w dyplomacji do przede wszystkim służba i odpowiedzialność, to często praca 24 godziny na dobę. Szczególnie teraz, w tak szybko zmieniającym się świecie, przy dynamicznej sytuacji międzynarodowej i rozwijającym się kryzysie.

"Nieznośna Niepodległość". Historia Polski na wesoło

22.11.2021 10:30
Najnowszy tomik z serii "Horrrendalna historia Polski" przybliża młodym czytelnikom okres dwudziestolecia międzywojennego.

Upamiętniono Chaima Eissa, członka Grupy Ładosia

22.11.2021 14:16
Tablicę upamiętniającą Chaima Yisroela Eissa, członka grupy Ładosia odsłonięto w poniedziałek w Ustrzykach Dolnych. Eiss urodził się w tym mieście.