Redakcja Polska

"(Nie)rozliczony stan wojenny". Debata IPN

12.12.2021 09:53
"(Nie)rozliczony stan wojenny" to tytuł debaty organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Audio
  • Prezes IPN Karol Nawrocki wyjaśnia, że debata ma na celu omówienie kwestii rozliczenia odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego, jak i tych, którzy dopuścili się zbrodniczych działań [posłuchaj]
13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny
13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojennyTomasz Bidermann/shutterstock.com

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzony został stan wojenny. Jego ogłoszenie było naruszeniem ówczesnej konstytucji, i próbą zniszczenia demokratycznych procesów jakie rozpoczęły się od powstania Niezależnych Związków Zawodowych "Solidarność".

Prezes IPN Karol Nawrocki wyjaśnia, że uczestnicy debaty będą omawiać kwestię rozliczenia odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego, jak i tych, którzy dopuścili się zbrodniczych działań.

W debacie weźmie udział między innymi prokurator Andrzej Pozorski - dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, który przedstawi działania pionu śledczego IPN w związku z rozliczaniem odpowiedzialnych za stan wojenny i zbrodnie popełnione podczas jego trwania. Prokurator Pozorski wyjaśnia, że pion śledczy IPN bardzo wiele uwagi poświęca tak zwanym zbrodniom sądowym, próbując rozliczyć sędziów i prokuratorów, którzy w czasie stanu wojennego oskarżali i osądzali opozycjonistów. Prokurator Pozorski wyjaśnia, że do sądów trafiło kilkadziesiąt wniosków o uchylenie immunitetów.

Wiele ze złożonych wniosków wciąż jest badanych. W debacie wezmą także udział: socjolog, profesor Andrzej Zybertowicz - doradca prezydenta Andrzeja Dudy, historyk, profesor Sławomir Cenckiewicz - dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, doktor Maciej Korkuć - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie.

Debatę będzie można oglądać i wysłuchać na kanale IPNtv na YouTube.

IAR/ks

Opowieść graficzna "Podziemie łączy". Wyjątkowa publikacja Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

10.12.2021 09:55
Album powstał w ramach projektu "Pogrindis jungia/ Podziemie łączy". Celem projektu jest przywołanie historii i współpracy Polaków i Litwinów w oporze wobec sowieckiej okupacji. W dwujęzycznym, polsko-litewskim albumie, z pomocą krótkich tekstów i ilustracji, opowiedziana została skomplikowana historia polsko-litewskich relacji okresu II wojny światowej oraz zapomniana współpraca Polaków i Litwinów w walce z sowiecką okupacją. Album został zrealizowany w atrakcyjnej dla młodego czytelnika formie komiksu.  

40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Polskie Radio wydało album „Żeby Polska była Polską”

12.12.2021 20:29
To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia. Serię zapoczątkowały kilkanaście lat temu wydawnictwa poświęcone Katyniowi i Wołyniowi.