Redakcja Polska

40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Polskie Radio wydało album „Żeby Polska była Polską”

12.12.2021 20:29
To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia. Serię zapoczątkowały kilkanaście lat temu wydawnictwa poświęcone Katyniowi i Wołyniowi.
Audio
  • Premiera albumu "Żeby Polska była Polską" wydanego przez Polskie Radio - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Materiały prasowe
Materiały prasoweFoto: Polskie Radio

Po długoletniej przerwie w ostatnich latach oddane zostały publikacje poświęcone Bitwie Warszawskiej, katastrofie smoleńskiej i polskim artystom emigracyjnym. - Polskie Radio zaczęło się specjalizować w takich wydawnictwach. To jest misja Polskiego Radia - podkreśla prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska.

Na publikację składają się dwie płyty oraz ponad 120-stronicowa książeczka - zawierająca zilustrowaną część ikonograficzną oraz opatrzona komentarzami historyków i ekspertów. Pierwszą z płyt otwiera utwór Włodzimierza Korcza z tekstem Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, którego tytuł posłużył za nazwę wydawnictwa. Na krążku znajduje się też m.in. słuchowisko „Raport o stanie wojennym” na podstawie opowiadań Marka Nowakowskiego - nagranie Teatru Polskiego Radia z 2012 roku o walce z terrorem władzy komunistycznej.

Druga płyta poświęcona jest przede wszystkim działalności religijno-społecznej oraz męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jest tu m.in. nagranie mniej znanego, jednego z ostatnich kazań wygłoszonych przez kapelana „Solidarności” w październiku 1984 roku. To wykład moralnego nauczania ks. Popiełuszki - katecheza sumienia połączonego z wolnością wewnętrzną.

Wykorzystane w albumie „Żeby polska była Polską” nagrania i zdjęcia z czasu i o czasie stanu wojennego, pochodzą ze zbiorów archiwalnych Polskiego Radia.

IAR/ep

 

 

 

 

Opowieść graficzna "Podziemie łączy". Wyjątkowa publikacja Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

10.12.2021 09:55
Album powstał w ramach projektu "Pogrindis jungia/ Podziemie łączy". Celem projektu jest przywołanie historii i współpracy Polaków i Litwinów w oporze wobec sowieckiej okupacji. W dwujęzycznym, polsko-litewskim albumie, z pomocą krótkich tekstów i ilustracji, opowiedziana została skomplikowana historia polsko-litewskich relacji okresu II wojny światowej oraz zapomniana współpraca Polaków i Litwinów w walce z sowiecką okupacją. Album został zrealizowany w atrakcyjnej dla młodego czytelnika formie komiksu.  

Polonia oddała hołd ofiarom stanu wojennego pod tablicą „Solidarności” w Paryżu

12.12.2021 18:13
W uroczystości wzięli udział ambasador RP, przedstawiciele Polskiej Misji Katolickiej oraz członkowie Stowarzyszenie Polskich Kombatantów i Ich Rodzin we Francji.

40 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny

13.12.2021 09:41
40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu "Solidarności". Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków.