X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

100 lat temu urodził się Henryk Giedroyc, działacz emigracyjny, żołnierz Brygady Strzelców Karpackich

12.01.2022 19:46
100 lat temu, 12 stycznia 1922 roku, urodził się w Warszawie Henryk Giedroyc, działacz emigracyjny, kierownik Instytutu Literackiego, żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, brat Jerzego Giedroycia.
Audio
  • 100 lat temu urodził się Henryk Giedroyc, działacz emigracyjny, kierownik Instytutu Literackiego [POSŁUCHAJ]
Henryk Giedroyc w Maisons-Laffitte
Henryk Giedroyc w Maisons-LaffitteMariusz Kubik na licencji CC BY 3.0 (źr. Wikipedia.pl)

Henryk Giedroyc uczęszczał do gimnazjum imienia Jana Zamoyskiego w Warszawie. We wrześniu 1939 roku wraz z Jerzym Giedroyciem wyjechał do Rumunii. W 1940 zdał maturę w Bukareszcie i kilka miesięcy później wraz z bratem dotarli przez Stambuł do Palestyny. Od kwietnia 1941 roku był żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, która weszła w skład 2. Korpusu Polskiego. Przebył cały szlak bojowy pod dowództwem generała Władysława Andersa, aż do północnych Włoch, brał udział między innymi w walkach pod Tobrukiem. Następnie wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, przeznaczonego dla zdemobilizowanych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Na życie zarabiał, pracując w fabryce lodów.

W 1952 roku przeprowadził się do Paryża i podjął pracę w kierowanym przez brata Instytucie Literackim, w podparyskim Maisons-Laffitte. Do 2003 roku Henryk Giedroyc zajmował się w Instytucie sprawami administracyjnymi - odpowiadał między innymi za organizację prenumeraty i dystrybucję wydawnictw. Po śmierci Zofii Hertz, został kierownikiem tej placówki, którą kierował do śmierci. Był też prezesem Stowarzyszenia Instytut Literacki "Kultura”. Henryk Giedroyc w 2008 roku opowiadał radiu RFI, że brat przed swoją śmiercią nie przygotował go do prowadzenia Instytutu.

Henryk Giedroyc zmarł 21 marca 2010 roku w Maisons-Laffitte. Miał 88 lat. Został pochowany na cmentarzu w Le Mesnil-le-Roi, u boku żony, Włoszki Ledy Pasquali i brata Jerzego Giedroycia. Na tym samym cmentarzu spoczywają też inni współtwórcy paryskiej "Kultury”: Zofia i Zygmunt Hertzowie oraz Maria i Józef Czapscy.

IAR/PP

Rosja prześladuje ze względów politycznych 130 obywateli Ukrainy

12.01.2022 13:37
Rosja prześladuje ze względów politycznych 130 ukraińskich obywateli, a 121 z nich jest pozbawionych wolności - poinformowała w środę rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa. 12 stycznia obchodzony jest Dzień Ukraińskiego Więźnia Politycznego.

Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy ma 30 lat

13.01.2022 08:06
30 lat temu, 13 stycznia 1992 roku, powstała Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy. Od trzech dekad dziennikarze Redakcji Białoruskiej codziennie przybliżają słuchaczom wydarzenia polityczne i społeczne na Białorusi, a w ostatnim okresie dużo miejsca poświęcają sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i kryzysowi migracyjnemu. Redakcja współpracuje też z białoruskimi niezależnymi mediami, wypełniając lukę w zapotrzebowaniu na wolne słowo na Białorusi.

85 lat chicagowskiego Muzeum Polskiego w Ameryce

13.01.2022 10:50
Minęło 85 lat od założenia w Chicago Muzeum Polskiego w Ameryce. Znalazły się w nim skarby polskiej kultury, sztuki i historii. Oficjalne otwarcie placówki odbyło się 12 stycznia 1937 roku z udziałem przedstawicieli rządu RP.