X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

85 lat chicagowskiego Muzeum Polskiego w Ameryce

13.01.2022 10:50
Minęło 85 lat od założenia w Chicago Muzeum Polskiego w Ameryce. Znalazły się w nim skarby polskiej kultury, sztuki i historii. Oficjalne otwarcie placówki odbyło się 12 stycznia 1937 roku z udziałem przedstawicieli rządu RP.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneAttila Husejnow/SOPA Images/REX/ Rex Features/East News

W polonijnej placówce zgromadzono m.in. kolekcję z Pawilonu Polskiego z Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Są tam pamiątki po światowej sławy pianiście, mężu stanu i filantropie Ignacym Janie Paderewskim. Muzeum wystawia przedmioty osobiste generała Tadeusza Kościuszki, dzieła mistrzów polskiego malarstwa, jak rodziny Kossaków, Jana Styki, Jana Henryka de Rosena.

Pośród innych eksponatów Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA) wymienia m.in. rzeźby ze szkoły zakopiańskiej oraz sztukę Stanisława Szukalskiego. Znajdują się tam stroje ludowe, mundury wojskowe, ordery, broń, rzadkie starodruki oraz listy pisane przez polskich królów.

"Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w muzeum jest Sala Paderewskiego założona w czerwcu 1941, dzięki datkom jego siostry Antoniny Paderewskiej Wilkońskiej. Mieści również przedmioty podarowane przez Buckingham Hotel w Nowym Jorku, gdzie Paderewski spędził ostatnie miesiące swojego życia. Dla zwiedzających sala została otwarta 3 listopada 1941.Mieszkająca w Chicago dziennikarka Małgorzata Ptaszyńska- Kulujian uznała muzeum za ważną instytucję kulturalno-edukacyjna na mapie Chicago. Zauważyła, że odwiedzają ją tłumnie i Polacy i Amerykanie.

- To tutaj co roku odbywają się największe w stanie Illinois obchody dnia Kazimierza Pułaskiego, które gromadzą przedstawicieli władz stanowych, hrabstwa i miejskich. Jest miejscem wyjątkowych i prestiżowych wydarzeń takich jak wystawy, wernisaże, spotkania autorskie i konferencje. Muzeum Polskie w Ameryce jest jedną z najstarszych i największych placówek etnicznych tego typu w Stanach Zjednoczonych i dumą Polonii chicagowskiej – oceniła w rozmowie z PAP Ptaszynska- Kulujian.

MPA powstało jako "Muzeum i Archiwa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko - Katolickiego w Ameryce" (ZPRKA), założone przez tę organizację. Usytuowane jest na tzw. Polonia Triangle (Trójkąt Polonijny) w samym sercu polskiego śródmieścia Chicago.

Uroczystość otwarcia muzeum odbyła się 12 stycznia 1937 r. w Sali Balowej ZPRKA. Przemówienie inauguracyjne wygłosił Józef L. Kania.

"W Archiwum i Muzeum, jakie stworzyliśmy w Domu Zjednoczenia pragniemy zgromadzić nie dla siebie, nie dla organizacji naszej, ale dla całej Polonii amerykańskiej, wszystkie najcenniejsze pamiątki, które będą przekazywane nowym pokoleniom. Dla Polonii amerykańskiej poświęcamy Muzeum Polskie przy Zjednoczeniu PRK i niechaj ono dla chwały całej Polonii jak najpiękniej i najpożyteczniej zawsze służy" – mówił przed 85 laty Kania.


PAP/ho


Zbigniew Rau: my Rosję rozumiemy lepiej niż partnerzy z Zachodu

12.01.2022 11:10
Nord Stream 2 nie eksportuje wyłącznie gazu, ale eksportuje też rosyjską kulturę biznesu. My w Polsce Rosję znamy i rozumiemy lepiej niż nasi partnerzy, sojusznicy i przyjaciele na Zachodzie – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau w rozmowie z "Gazetą Polską".

100 lat temu urodził się Henryk Giedroyc, działacz emigracyjny, żołnierz Brygady Strzelców Karpackich

12.01.2022 19:46
100 lat temu, 12 stycznia 1922 roku, urodził się w Warszawie Henryk Giedroyc, działacz emigracyjny, kierownik Instytutu Literackiego, żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, brat Jerzego Giedroycia.

Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy ma 30 lat

13.01.2022 08:06
30 lat temu, 13 stycznia 1992 roku, powstała Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy. Od trzech dekad dziennikarze Redakcji Białoruskiej codziennie przybliżają słuchaczom wydarzenia polityczne i społeczne na Białorusi, a w ostatnim okresie dużo miejsca poświęcają sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i kryzysowi migracyjnemu. Redakcja współpracuje też z białoruskimi niezależnymi mediami, wypełniając lukę w zapotrzebowaniu na wolne słowo na Białorusi.