X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Nie idź na skróty” – to hasło pierwszego marszu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino

28.04.2022 13:51
Marsz odbędzie się 18 maja, w 78. rocznicę bitwy. Inicjatywa marszu to współczesne opowiedzenie, w formie trekkingu, dramatycznej historii bitwy stoczonej z Niemcami w 1944 roku.  
Audio
  • Marsz Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Generał Władysław Anders wśród polskich żołnierzy
Generał Władysław Anders wśród polskich żołnierzy Foto: Archiwum Fotograficzne Tadeusza Szumańskiego / NAC

- Szlak Historyczny Bitwy o Monte Cassino upamiętnia kolejne etapy natarcia polskiego wojska, opowiada historię formacji, która wyszła „z nieludzkiej ziemi”, by stać się we Włoszech znakiem wolności i zwycięstwa – wyjaśnia Anna Putkiewicz, wicedyrektor Wojskowego Instytut Wydawniczego i redaktor naczelna kwartalnika "Polska Zbrojna. Historia”. - Poczuliśmy się zdeterminowani do wypełnienia tej powinności – że każdy, kto tam się znajdzie, powinien dowiedzieć się, czego dokonał żołnierz polski, dlaczego wojsko polskie tam się znalazło i dlaczego polski żołnierz operował na froncie włoskim – dodaje Anna Putkiewicz.

Historyczny Szlak Bitwy o Monte Cassino został zrealizowany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i Polską Fundację Narodową. Inicjatywa marszu to współczesne opowiedzenie, w formie trekkingu, dramatycznej historii bitwy stoczonej z Niemcami w 1944 roku - mówi prezes fundacji Marcin Zarzecki.

Liczący 12 kilometrów trakt prowadzi z centrum miasta Cassino pod górę do Polskiego Cmentarza Wojennego i klasztoru. Pierwszy Marsz Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino wyruszy 18 maja przed południem  sprzed siedziby urzędu miasta Cassino. Drogę oznakowano dwunastoma tablicami, ustawionymi w symbolicznych miejscach związanych z walką Polaków o wzgórze. Umieszczono na nich krótkie informacje po polsku, włosku i angielsku, a także zdjęcia i mapy sytuacyjne. Droga kończy się przy obelisku 3 Dywizji Strzelców Karpackich na wzgórzu 593.

Zainteresowanie marszem jest bardzo duże – mówi prezes Stowarzyszenia Sporting Międzyzdroje, a zarazem organizator biegu i marszu na Monte Cassino olimpijczyk Bogusław Mamiński.  Z jego inicjatywy 15 maja odbędzie się również druga edycja biegu na Monte Cassino. Środowisko polskich biegaczy, zdopingowane przez Mamińskiego, zdecydowało też o budowie pomnika upamiętniającego gen. Władysława Andersa i jego żołnierzy. Pomnik stanie w centrum Cassino. Więcej informacji o biegu, rejestracji oraz wsparciu budowy pomnika na stronie: biegmontecassino.pl.


IAR/PAP/ep

Otwarto Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

27.04.2022 16:22
Prezentuje ono losy mieszkańców Oświęcimia w czasie II wojny światowej, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau.

Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionami - zapewnia szef sojuszu

28.04.2022 12:50
Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionami - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckim. Podkreślił, że decyzja o członkostwie należy przede wszystkim do tych krajów, ale jeśli się zdecydują, sojusznicy szybko powitają ich w NATO. Po napaści Rosji na Ukrainę pod koniec lutego przedstawiciele władz Szwecji i Finlandii mówili o przygotowaniach do członkostwa w Sojuszu.

Brytyjskie media: Polska jest teraz jest prawdziwym liderem wolnej Europy

28.04.2022 13:00
Polska zdecydowaną postawą w odpowiedzi na rosyjską inwazję zawstydziła europejskie potęgi, Niemcy i Francję, które w tej sytuacji okazały słabość, i to ona wyrosła na lidera - pisze w czwartek na łamach "Daily Telegraph" publicysta tej gazety Con Coughlin.