Redakcja Polska

Brytyjski historyk: Stalin chciał sojuszu z Hitlerem, gdyż pozwalało to na rozbicie Polski

18.09.2022 09:00
Brytyjski historyk prof. Richard Overy podkreślił, że z punktu widzenia Stalina sojusz z Hitlerem był bardziej sensowną opcją niż układy z Francją czy Wielką Brytanią, bo pozwalał na rozbicie Polski. Jak dodał, mówienie, że Związek Sowiecki został do tego zmuszony, jest niedorzeczne.
Brytyjski historyk: Stalin nie został zmuszony do sojuszu z Hitlerem, lecz chciał tego
Brytyjski historyk: Stalin nie został zmuszony do sojuszu z Hitlerem, lecz chciał tegoPAP/CAF

17 września przypada 83. rocznica wkroczenia wojsk sowieckich na wschodnie tereny II RP, co było realizacją uzgodnień z tajnego protokołu do zawartego 23 września 1939 r. paktu o nieagresji między Niemcami a Związkiem Sowieckim, i co ostatecznie przypieczętowało los Polski.

- W putinowskiej Rosji mówione jest teraz, że Stalin nie miał innego wyjścia, bo Francja i Wielka Brytania były niewiarygodnymi partnerami, nie były chętne do żadnego militarnego sojuszu ze Związkiem Sowieckim, więc to brytyjskie i francuskie wahania spowodowały konieczność zajęcia części Polski. To jest niedorzecznym argumentem, bo prawda jest taka, że Związek Sowiecki nigdy nie myślał poważnie o sojuszu z Wielką Brytanią i Francją przeciw Niemcom - mówi prof. Overy.

Punkt widzenia Stalina

- Z punktu widzenia Stalina to była znacznie bardziej sensowna, bardziej realistyczna opcja niż jakikolwiek sojusz z Brytyjczykami czy Francuzami, bo pozwalała na rozbicie Polski i zajęcie krajów bałtyckich, a zatem w przypadku Polski umożliwiło to Rosjanom osiągnięcie tego, co nie udało się w 1920 r. - wskazuje.

Jak wyjaśnia, dla Niemiec sojusz ze Związkiem Sowieckim był mniej oczywisty. - Hitler nie uważał, by było to możliwe, ale po sygnałach z Moskwy, które pojawiały się od początku 1939 r., zaczął myśleć, że może to jednak jest możliwe. Ale wokół niego było dużo ludzi, szczególnie w siłach zbrojnych, którzy byli skłonni do współpracy z Rosją po to, żeby zniszczyć Polskę, ponieważ uważali, że istnienie Polski jest nieakceptowalne i musi ona być wyeliminowana. Od lat 20. istniało w Niemczech poczucie, kolaboracja ze Związkiem Sowieckim może przynieść eliminację Polski - mówi.

Prof. Richard Overy jest brytyjskim historykiem specjalizującym się w historii II wojny światowej i nazistowskich Niemiec. Napisał ok. 30 książek na ten temat, z których kilka zostało wydanych w Polsce, m.in. "Dyktatorzy. Hitler i Stalin". Obecnie wykłada na Uniwersytecie w Exeter.

PAP/ho

Zobacz więcej na temat: historia Polski ZSRR hitler

83 lata temu doszło do napaści sowieckiej na Polskę

17.09.2022 04:01
83 lata temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzieliły między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany jej IV rozbiorem.

Prezydent Duda: Polska potrzebuje przejścia przez Mierzeję Wiślaną, aby uniezależnić się od Rosji

17.09.2022 16:34
Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas sobotniej uroczystości oficjalnego otwarcia kanału żeglugowego.

Andrzej Duda: rozumiemy rosyjski imperializm lepiej niż Zachód, bo mamy doświadczenia historyczne

17.09.2022 16:00
Polska i inne kraje regionu rozumieją Rosję lepiej niż Zachód - pisze prezydent Andrzej Duda w tekście opublikowanym przez litewskiego nadawcę publicznego LRT. Przy okazji zwraca uwagę na to, że data agresji Związku Radzieckiego na Polskę nie jest na Zachodzie tak powszechnie znana, jak data wybuchu II wojny światowej.