Polskie Radio
Section05
hitler

"Nazistowscy miliarderzy". Procesy denazyfikacyjne po wojnie okazały się oszustwem

- Współpraca z nazistami przed i w trakcie wojny pomogła wzbogacić się wielu niemieckim przedsiębiorcom, którzy wykorzystywali na masową skalę pracę robotników przymusowych i więźniów obozów koncentracyjnych. Po wojnie nie ponieśli żadnej odpowiedzialności, bowiem "procesy denazyfikacyjne okazały się oszustwem i fikcją" - podkreślił w rozmowie z PAP David de Jong, autor książki "Nazistowscy miliarderzy".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy nazizm zbrodnie wojenne hitler POLSKA

Szokujące słowa liderki AfD. Hitlerowskie Niemcy nazwała "własnym krajem"

Liderka AfD Alice Weidel w jednej z rozmów z mediami przyznała, że nie chce świętować 9 maja, ponieważ jest to data, w której jej kraj - Niemcy, doznał porażki. Niemieckie elity ruszył z masowym potępieniem Weidel, za to, że w przypływie chwilowej szczerości wyjawiła przeszłość, którą tak skrupulatnie starają się od lat zacierać. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy AfD II wojna światowa hitler

Brytyjski historyk: Francja i Wielka Brytania nie miały planu w 1939 roku przyjścia Polsce z pomocą

Francja i Wielka Brytania zdradziły Polskę w 1939 roku, ponieważ nie miały planu przyjścia jej z pomocą, zajmując defensywne stanowisko na froncie zachodnim. Wypowiedziały Hitlerowi wojnę 3 września nie po to, aby bronić Polski, lecz aby powstrzymać dążenie Hitlera do dominacji nad światem - mówi brytyjski historyk prof. Frank McDonough, autor książek o historii Niemiec pod rządami Hitlera.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Francja II wojna światowa Niemcy POLSKA hitler

Niemcy: zbezczeszczono pomnik ofiar obozu koncentracyjnego Langenstein-Zwieberge, gdzie więziono Polaków

W poniedziałek ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś na Twitterze napisał, że "nieznani sprawcy zbezcześcili pomnik ofiar obozu koncentracyjnego Langenstein-Zwieberge". "Obóz ten (położony w Saksonii-Anhalt) w czasie IIWŚ był komandem KL Buchenwald. Więziono tam ok. 7000 więźniów z 23 krajów, w tym wieleset z Polski" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa HISTORIA Niemcy hitlerowskie obozy koncentracyjne ŚWIAT Europa hitler

Porównał Stalina do Hitlera. Sąd w Moskwie skazał znanego rosyjskiego opozycjonistę

Sąd w Moskwie skazał znanego opozycjonistę i komentatora Leonida Gozmana na 15 dni aresztu. Polityka oskarżono o złamanie ustawy, zakazującej zrównywania Związku Radzieckiego z hitlerowską III Rzeszą. Gozman napisał w Internecie, że Stalin był gorszym zbrodniarzem od Hitlera. O szczegółach dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa reżim opozycja sąd Józef Stalin hitler

Prof. Wysocki: Stalin miał świadomość, że nie będzie mógł prowadzić wojny na dwa odległe fronty

-  W momencie, gdy Józef Stalin wydał dyrektywę do rozpoczęcia działań przeciwko Polsce, wtedy równocześnie został zawarty rozejm z Japończykami - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski pakt Ribbentrop-Mołotow Józef Stalin zdrada agresja sowiecka hitler II wojna światowa społeczeństwo

Rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Dmitrowicz: mamy obowiązek bronić się przed kłamstwami

- Dzisiaj mamy obowiązek nie tylko przypominać, że Auschwitz był obozem niemieckim i był zbudowany dla Polaków, aby ich tam mordować, ale musimy bronić się przed szerszym kłamstwem mówiącym, że Polacy uczestniczyli w tej machinie niemieckich mordów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Dmitrowicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne hitler II wojna światowa śmierć zbrodnie wojenne Niemcy POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Niechlubna przeszłość. Znane niemieckie firmy były zaangażowane w zbrodnie reżimu nazistowskiego

Firmy takie jak Volkswagen, Siemens czy BMW były zaangażowane w zbrodnie niemieckiego reżimu nazistowskiego, m.in. wywłaszczając Żydów i wykorzystując pracę robotników przymusowych pochodzących z krajów okupowanych. Po latach wiele z tych firm zatrudniło naukowców do zbadania swoich niechlubnych dziejów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT II wojna światowa nazizm Niemcy Europa hitler hitlerowskie obozy koncentracyjne HISTORIA

"Walka o pamięć, o miejsca pochówku ciągle trwa". Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o Rzezi Wołyńskiej

- "Nie o zemstę lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary ludobójstwa". Dodałbym, że ofiary wołają także o pochówki - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który od lat upamiętnia ofiary ludobójstwa w Wołyniu i Małopolsce wschodniej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski Wolne Związki Zawodowe Palmiry II wojna światowa hitler Rzeź Wołyńska Wołyń banderyzm

"To był plan eksterminacji polskich elit". Piotr Dmitrowicz o zbrodni w Palmirach

- Mord na polskiej inteligencji w Palmirach jest odpowiednikiem tego, co Sowieci zrobili w Katyniu. Od 1939 roku, od momentu, kiedy Niemcy i Sowieci napadli na Polskę, jednym z elementów niszczenia państwa Polskiego było mordowanie polskich elit - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski Wolne Związki Zawodowe Palmiry II wojna światowa hitler