Redakcja Polska

Instytut Pamięci Narodowej wręczył nagrody "Świadek Historii"

26.10.2022 12:28
Tegoroczni laureaci to działacze polonijni z Rumunii, Australii, Kazachstanu i Włoch oraz badacze dziejów zbrodni nazistowskich z Niemiec i żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej z Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Nagrody IPN Świadek historii przyznane - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Gala wręczenia nagrody Instytutu Pamięci Narodowej Świadek Historii osobom i organizacjom spoza Polski
Gala wręczenia nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii” osobom i organizacjom spoza Polski Foto: Mikołaj Bujak (IPN)

Nagroda "Świadek Historii" wręczana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1917 - 1990 oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele edukacji historycznej. Została ona ustanowiona kilkanaście lat temu i ma na celu uhonorowanie niezwykłych osób – podkreśla rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz.

Podczas uroczystości prezes IPN Karol Nawrocki podkreślał, że laureaci to osoby i instytucje, które dźwigają olbrzymią odpowiedzialność. "Za to, że opowiadają o świecie pełnym cierpienia, pełnym śmierci, także radości, ale i o świecie, którego już z nami nie ma. To świadkowie niosą właśnie brzemię odpowiedzialności za tę opowieść o świecie, który już przeminął, który należy opisać, zachować i za tę determinację w mówieniu prawdy o polskim narodzie, niezależnie od tego, gdzie ona jest wypowiadana, chciałem serdecznie podziękować wszystkim »Świadkom historii«" - mówił.

Nagrodę otrzymała między innymi prezes Stowarzyszenia "Polacy w Kazachstanie" Helena Rogowska. Laureatka w przesłanym filmie dziękowała za wyróżnienie. "Pragnę złożyć wyrazy wdzięczności za przyznanie nagrody Instytutu Pamięci Narodowej. Z wielką radością przyjmuję ten zaszczyt, składam wyrazy uznania i gratuluję wszystkim laureatom - to dla mnie prawdziwa radość". Helena Rogowska od lat pielęgnuje tradycje i zwyczaje polskie w Kazachstanie oraz dba o zachowanie i pogłębienie wiedzy o historii i losach zesłanych tam Polaków.

Nagrodę otrzymało również Stowarzyszenie Włosko-Polskie Nowe w Marche. Odbierając wyróżnienie, wiceprezes Stowarzyszenia Maria Radożycka-Paoletti podkreślała, że jednym z najważniejszych jego zadań jest pielęgnowanie pamięci o żołnierzach 2. Korpusu Polskiego wyzwalających Włochy spod okupacji niemieckiej. "Chciałam bardzo serdecznie podziękować w imieniu Stowarzyszenia za tę bardzo prestiżową nagrodę, która stanowi niewątpliwie wyraz uznania dla naszej ponad dwudziestoletniej pracy. Przechowanie pamięci o 2. Korpusie Polskim, przekazanie Włochom i Polakom i przechowanie tej spuścizny, to jest pierwsza i najważniejsza misja związaną z historią".

Nagrodą "Świadek historii" został uhonorowany także emerytowany oficer brytyjskiej policji Simon Elmer, który od lat promuje polską historię wojskową lat 1939-47.

Wyróżnienie otrzymał także Klaus Leutner z Niemiec, który od początku lat 90. społecznie zajmuje się dokumentowaniem zbrodni niemieckich w okresie II wojny światowej i przywracaniem pamięci o ich ofiarach, szczególnie o Polakach.

Nagrodę otrzymało również Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej. Pośmiertnie nagrodę przyznano pierwszemu prezesowi Polonii po rumuńskiej rewolucji Antoniemu Rojowskiemu, który od 1953 roku, mimo niesprzyjających warunków, kultywował i wspierał ducha polskości na rumuńskiej Bukowinie.

IAR/ep

 

Pamięć o Polakach, którzy trafili do Afryki w czasie wojny. W Zimbabwe otwarto odnowiony cmentarz

02.05.2022 10:00
- Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim, którzy udzielili pomocy naszym rodakom; dzisiaj możemy to dobro przekazać innym potrzebującym - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki, otwierając odnowiony polski cmentarz w Rusape. Spoczywają na nim Polacy, którzy trafili do Afryki w 1943 r.

"Przewodnik po historii Polski". Nowa inicjatywa IPN trafia do ukraińskich uczniów

04.05.2022 17:50
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki poinformował, że dziś rozpocznie się wysyłka 8 tysięcy egzemplarzy "Przewodnika po historii Polski" wydanego w języku ukraińskim. Podręcznik trafi do kuratorium oświaty i szkół w całej Polsce, a nauczyciele będą mogli korzystać również z wersji online.

Prezes IPN: chciałbym dokończyć proces dekomunizacji przestrzeni publicznej

21.08.2022 08:00
W ciągu ostatnich trzech miesięcy usunęliśmy 20 sowieckich pomników, ale na naszej liście jest ich 60. To bardzo szybkie tempo, ale chciałbym być tym prezesem IPN, który dokończy proces dekomunizacji w Polsce - powiedział dr Karol Nawrocki prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Współpraca Instytutu Pamięci Narodowej z Narodowym Archiwum Uzbekistanu

04.10.2022 14:12
Prezes IPN Karol Nawrocki podpisał umowę o współpracy z Agencją "Uzarchiv". Uroczystość była częścią obchodów upamiętniających 80. rocznicę formowania się Armii generała Władysława Andersa w Uzbekistanie.