Redakcja Polska

"Niemcy muszą naprawić krzywdy wyrządzone Polsce". Jarosław Sellin o reparacjach wojennych

09.01.2023 15:00
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że Niemcy muszą naprawić krzywdy wyrządzone Polsce i Polakom podczas II wojny światowej. Gość Programu 3. Polskiego Radia zapewnił, że kwestia odszkodowań i reparacji będzie poruszana na każdym polsko-niemieckim spotkaniu na szczeblu państwowym.
Bombardowanie warszawskiej Cytadeli. Widoczny także fragment pl. Inwalidów. Fotografia lotnicza. Niemiecki oryginalny opis: bombardowanie Twierdzy Modlin. 17.09.1939.
Bombardowanie warszawskiej Cytadeli. Widoczny także fragment pl. Inwalidów. Fotografia lotnicza. Niemiecki oryginalny opis: bombardowanie Twierdzy Modlin. 17.09.1939. Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa/nac.gov.pl

Jarosław Sellin wskazał również, że w Niemczech są środowiska, które są przychylne polskim staraniom o zadośćuczynienie za zniszczenia wojenne. - Są głosy naukowców, historyków, ekspertów, które przyznają nam rację. I są też głosy niektórych polityków, którzy też to sygnalizują. Ta dyskusja będzie trwała, to nie jest sprawa do załatwienia bardzo szybko. Niemcy muszą do tej myśli dojrzeć, że warto tę sytuacją naprawić w relacjach z Polską - mówił Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał również, że polska strona od dawna apeluje do rządu niemieckiego o wystosowanie wspólnego apelu w sprawie zagrabionych podczas wojny dzieł sztuki. Jarosław Sellin wskazał, że podczas działań wojennych Polska utraciła około pół miliona ruchomych dzieł sztuki. Wspólny apel polsko-niemiecki do obywateli Niemiec mógłby pozwolić na odzyskanie przynajmniej części z tych dzieł. - Przejrzyjcie swoje archiwa, swoje zbiory, swoje obrazy, które wiszą na waszych ścianach i zastanówcie się, czy przypadkiem niektóre z tych dzieł nie są z nielegalnego źródła czyli z wojennej kradzieży. Chcielibyśmy, żeby taki apel niemiecka minister kultury wydała - mówił Jarosław Sellin.

Dodał, że kilka tysięcy strat wojennych jest dobrze udokumentowanych. Jeśli pojawią się na rynku, lub zostaną ujawnione w państwowych czy prywatnych zbiorach, strona polska jest gotowa, by udowodnić ich pochodzenie i zabiegać o ich odzyskanie.

3 października ubiegłego roku szef MSZ Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną dotyczącą odszkodowań wojennych Niemiec dla Polski po II Wojnie Światowej. Warszawa domaga się odszkodowania w wysokości ponad 6 bilionów 220 miliardów złotych. Z kolei na początku stycznia w odpowiedzi na polską notę dyplomatyczną rząd w Berlinie uznał, że sprawa jest zamknięta i nie podlega negocjacjom.

IAR/dad

Leopardy dla Ukrainy? Paweł Jabłoński: zachęcamy inne kraje do przekazywania nowoczesnych czołgów

09.01.2023 10:07
Zachęcamy inne państwa do stworzenia szerszej koalicji na rzecz przekazywania Ukrainie nowocześniejszych czołgów, np. Leopardów - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Rosyjski propagandysta z zakazem wjazdu do Polski

09.01.2023 11:43
Na wniosek szefa ABW rosyjski propagandysta Wiktor Bezeka został wpisany na listę cudzoziemców niepożądanych na terytorium Rzeczypospolitej. Jak przekazano, działalność publicystyczna Bezeki stanowi element walki informacyjnej prowadzonej przez Kreml przeciwko Polsce i Unii Europejskiej.

Rosyjski historyk: to nie jest "tylko" wojna Putina, bo Rosjanie go wspierają

09.01.2023 14:31
Rosyjski historyk niezależny Jurij Piwowarow podkreśla, że inwazja na Ukrainę nie jest tylko wojną Putina, ale także tych Rosjan, którzy go popierają. W podobnym tonie o odpowiedzialności Rosjan za agresję na sąsiednie państwo wypowiedział się rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski. Były więzień polityczny w rozmowie z Radiem Swoboda zwrócił uwagę, że Rosjanie przez 23 lata godzą się na rządy dyktatora, więc są tak samo odpowiedzialni za zło, jak Władimir Putin.