Redakcja Polska

160. rocznica Powstania Styczniowego. Andrzej Duda: Polacy wystąpili przeciwko carskiemu imperium

22.01.2023 12:45
Prezydent Andrzej Duda umieścił na Twitterze wpisy przypominające o 160-ej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
160. rocznica Powstania Styczniowego. Prezydent RP: Polacy wystąpili przeciwko carskiemu imperium
160. rocznica Powstania Styczniowego. Prezydent RP: Polacy wystąpili przeciwko carskiemu imperiumPAP/Radek Pietruszka

"160 lat temu z bronią w ręku Polacy wystąpili przeciwko carskiemu imperium, nieuznającemu naszych praw do samostanowienia i niszczącemu polskość w procesie zaciekłej rusyfikacji. Nasz naród przemówił potężnym głosem dumy i protestu" - napisał prezydent. "160 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe! Chwała!" - zakończył Andrzej Duda.

Na profilu na Twitterze przypomniano też o złożeniu kwiatów pod krzyżem w Twierdzy Kijowskiej, w której więziono powstańców, i o jutrzejszej uroczystości, w trakcie której prezydenci Polski i Litwy oddadzą hołd bohaterom powstania przy Bramie Straceń Cytadeli Warszawskiej.

Największy zryw niepodległościowy XIX wieku

W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu niepodległościowego XIX wieku, Polacy oddadzą hołd bohaterskim powstańcom. Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w historii Polski. Wybuchło przeciwko Imperium Rosyjskiemu 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie.

Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje, między innymi konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje, a przede wszystkim rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć co najmniej 669 osób. Na zesłanie skazano przynajmniej 38 tysięcy osób.

Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego, podobnie jak ono samo, będą trwały dwa lata. Upamiętnione zostaną liczne bitwy i potyczki ostatniego wspólnego zrywu narodów - spadkobierców Rzeczpospolitej Obojga Narodów.


PAP/dad


Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie: w maju planowane otwarcie piwnic dla zwiedzających

21.01.2023 14:25
Trwa odbudowa Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic od strony ul. Królewskiej w Warszawie. To będzie hub kultury liczący ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Mam nadzieję, że w połowie maja 2023 roku uda się otworzyć piwnice dla zwiedzających - powiedział rzecznik prasowy spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński.

Tokio: koncert charytatywny na rzecz Ukrainy i Polski

21.01.2023 16:28
W Tokio odbył się koncert charytatywny poświęcony pomocy dla Ukrainy i wspierającej ją Polski. Koncert został zorganizowany przez grupę muzyków związanych z japońskim komitetem festiwalu Młoda Praga. Dochody z biletów w całości przeznaczone zostały na pomoc polskim organizacjom, które wspierają mieszkańców Ukrainy i ukraińskich uchodźców w Polsce.

Wielkie widowisko "1863 - Ku Wolności". Rocznica Powstania Styczniowego w Teatrze Narodowym

22.01.2023 06:54
Widowisko muzyczne "1863 - Ku Wolności" rozpocznie oficjalne obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Spektakl, który połączy utwory muzyczne z epoki z animacjami i filmami historycznymi odbędzie się wieczorem w Teatrze Narodowym w Warszawie. 

Prezydent Andrzej Duda w Davos: chcemy zorganizować większe wsparcie dla Ukrainy

22.01.2023 11:00
- Mamy nadzieję, że kilku partnerów i sojuszników przekaże czołgi Ukrainie - powiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, Wołodymyr Zełenski kilkukrotnie prosił go o wsparcie w pozyskaniu ciężkiego sprzętu.