Redakcja Polska

Pamięć o ofiarach. Trwają obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej

16.04.2023 10:00
W Warszawie trwają obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Przedstawiciele rządu i rodzin ofiar katastrofy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej na placu marsz. Józefa Piłsudskiego.
Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej
Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiejPAP/Piotr Nowak

Tegoroczne obchody rocznicowe zostały przesunięte na dziś, aby nie kolidowały ze świętami - w tym roku 10 kwietnia wypadł w Poniedziałek Wielkanocny. Oficjalne obchody rozpoczęły się o godzinie 8 w warszawskim kościele seminaryjnym, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji ofiar. Po odczytaniu Apelu Pamięci delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze - przed Pałacem Prezydenckim oraz przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, które znajdują się na placu marsz. Józefa Piłsudskiego.

O godzinie 19 w archikatedrze warszawskiej odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy. Następnie uczestnicy nabożeństwa przejdą w marszu pamięci przed Pałac Prezydencki. O godzinie 21 przewidziane jest tam wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Ponadto między godziną 10 a 19 przed Pałacem Prezydenckim zorganizowane będą koncerty i blok filmowy. Przewidziana jest również wspólna modlitwa: Anioł Pański o godzinie 12 i Koronka do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.

Przed godziną 8 ofiary katastrofy upamiętnił premier Mateusz Morawiecki. W KPRM szef rządu złożył kwiaty pod tablicą pamięci. Przed tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy w siedzibie MON na Klonowej wieńce złożył również wicepremier Mariusz Błaszczak.

Na czas uroczystości fragment Krakowskiego Przedmieścia jest zamknięty, teren zabezpieczają policjanci.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

IAR/ho

10 kwietnia minęła trzynasta rocznica katastrofy smoleńskiej

11.04.2023 12:31
Zginęło w niej 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią. 10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M, który leciał na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się pod Smoleńskiem.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13.04.2023 12:08
Celem ustanowionego przez Sejm Rzeczpospolitej w 2007 roku święta jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez NKWD wiosną 1940 roku.  

Polonia w Szekesfehervar i w Budapeszcie uczciła pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

15.04.2023 08:30
Polonia na Węgrzech uczciła w czwartek i piątek pamięć Polaków bestialsko zamordowanych przez Sowietów w Katyniu podczas II wojny światowej.