Redakcja Polska

103. rocznica urodzin Karola Wojtyły - Polaka, który stał się papieżem św. Janem Pawłem II

18.05.2023 08:22
Dziś 103. rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Papież pielgrzymował do ponad 120 krajów świata.
Dziś przypada 103. rocznica urodzin Karola Wojtyły
Dziś przypada 103. rocznica urodzin Karola WojtyłyZbiory NAC

Ksiądz Jan Sikorski przypomina Jana Pawła II jako tego, który niezmiennie porusza sumienia i budzi dumę. - Jan Paweł II dla nas, dla naszej ojczyzny, dla każdego Polaka, to zupełnie dar niespodziewany - może nawet i niezasłużony, ogromny. Cały świat przed nim klękał i uznawał jego wielkość. To rzadko się zdarza, że Bóg właśnie kogoś takiego na świat przysyła, a my Polacy mamy szczególną dumę z tego faktu- mówi ksiądz Jan Sikorski.

Karol Józef Wojtyła urodził się jako syn Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich. Został ochrzczony 20 czerwca 1920 roku w parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach.

Totus Tuus

Ksiądz Andrzej Kuflikowski przypomina, że Karol Wojtyła urodził się w maju - miesiącu, w którym katolicy szczególnie czczą Matkę Bożą. - Kiedy się rodził, jego mama Emilia słyszała z kościoła śpiew nabożeństw majowych. To jest piękny akcent polskiej pobożności. Do tego wraca się i w Warszawie, Krakowie i w innych wielkich miastach i na wsiach, kiedy ludzie - nie patrząc na okoliczności - gromadzą się przy przydrożnych kapliczkach, krzyżach i śpiewają przepiękne pieśni do Matki Bożej Loretańskiej - dodaje kapłan. Podkreśla, że pobożność maryjną papież wyraził w swoich insygniach. - Jan Paweł II w swoim herbie umieszcza krzyż i wielką literę M - Totus Tuus. Tak jak Maryja był pokorny, tak jak Maryja był posłuszny Bogu i tak jak Maryja był odpowiedzialny za cały Kościół - podkreśla ksiądz Andrzej Kuflikowski.

Proboszcz warszawskiej parafii św. Jana Pawła II ksiądz Sławomir Abramowski przypomina, że papieża Polaka były wielopłaszczyznowe, a szczególną ochroną obejmował życie dzieci poczętych, a nienarodzonych. - Na przykład w encyklice Evangelium Vitae jasno i jednoznacznie mówił o aborcji, która jest złem, która jest zabójstwem niewinnego człowieka - absolutnie nie do przyjęcia przez chrześcijanina - mówi kapłan.

Karol Wojtyła miał starszego o 14 lat brata Edmunda. Jego siostra Olga zmarła tuż po urodzeniu. Ojciec, Karol senior, był porucznikiem - urzędnikiem w administracji wojskowej. Matka Emilia zajmowała się domem. Rodzina była bardzo religijna. Gdy Karol miał dziewięć lat, zmarła jego matka. Trzy lata później zmarł jego brat Edmund, który jako lekarz w szpitalu w Bielsku-Białej, zaraził się od pacjentki szkarlatyną.

"Nie lękajcie się!..."

Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978. W czasie homilii podczas inauguracji pontyfikatu wypowiedział słowa: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi". Odbył 104 podróże apostolskie, odwiedził 129 krajów. Opublikował liczne dokumenty: 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich oraz 45 listów apostolskich. Jego pontyfikat trwał prawie 27 lat i był jednym z najdłuższych w historii.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Pogrzeb odbył się 8 kwietnia. Na datę liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II wybrano 22 października, w rocznicę inauguracji pontyfikatu papieża Polaka. Jana Pawła II kanonizował papież Franciszek w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.

IAR/dad

Skradziony „Portret młodej kobiety” Wilhelma Volkharta wraca do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

16.05.2023 11:26
Powstały w 1863 r. obraz dziewiętnastowiecznego niemieckiego malarza, specjalizującego się w przedstawieniach portretowych i historycznych, został skradziony ze zbiorów muzeum w 1994 r.  

Caritas Polska realizuje kolejną edycję akcji „Paczka dla Wenezueli”

16.05.2023 11:56
Przez miniony rok organizacja wsparła blisko 11 tysięcy Wenezuelczyków paczkami z żywnością i bonami zakupowymi. W 2023 roku Caritas Polska chce pomoc rozszerzyć.

Fundacja Bratnia Dusza jest co dwa tygodnie z pomocą na Ukrainie

16.05.2023 13:09
Fundacja z Krynicy-Zdroju pomaga dużym grupom na Ukrainie i pojedynczym osobom, żołnierzom ukraińskim na froncie, pomaga w hospicjach, w sierocińcach, w szpitalach, w kościołach. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc.