Redakcja Polska

20 lat temu Polacy powiedzieli "TAK" Unii Europejskiej

07.06.2023 13:27
W dwudniowym, ogólnokrajowym referendum 7 i 8 czerwca 2003 roku za integracją ze strukturami europejskimi zagłosowało 77,5 procent osób. Przeciw było 22,5 procent.
Audio
  • 20. rocznica unijnego referendum - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Flaga Unii Europejskiej
Flaga Unii Europejskiej Foto: artjazz/Shutterstock

Rok później, 1 maja 2004 roku, Polska wraz z 9 innymi państwami weszła do Unii, powiększając do 25 grono krajów członkowskich. Było to największe w historii rozszerzenie Wspólnoty, która dziś, po wyjściu z Unii Wielkiej Brytanii, składa się z 27 państw. W przeddzień 20. rocznicy referendum, podczas radiowo-telewizyjnego orędzia, prezydent Andrzej Duda podziękował Polakom za decyzję o przystąpieniu do Unii Europejskiej. Polacy podjęli wtedy historyczną decyzję i przytłaczającą większością opowiedzieli się za przystąpieniem do Unii Europejskiej, a tym samym potwierdzili przynależność Polski do Zachodu - mówił Andrzej Duda. Jak dodał prezydent Andrzej Duda, z perspektywy czasu widać, jak dobrą decyzją było wstąpienie do Unii Europejskiej.

20 lat temu w referendum Polacy odpowiadali na następujące pytanie: "Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?". Kluczowa była frekwencja - aby wynik referendum był wiążący, musiała przekroczyć 50 procent. O masowy udział w głosowaniu zabiegały wtedy ponad podziałami partyjnymi prawie wszystkie siły polityczne i społeczne. Integrację poparł także Kościół. Frekwencja w referendum wyniosła niemal 59 procent.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski ratyfikował Traktat Akcesyjny 23 lipca 2003 roku. 1 maja 2004 roku Polska, wraz z dziewiątką innych państw, weszła do Unii Europejskiej. Oficjalne uroczystości odbyły się w Dublinie, bo Irlandia pełniła wówczas półroczne przewodnictwo w Unii. Ówczesny przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox przywitał nowe państwa słowami "Witamy w domu". Zachęcał je, by wykorzystywały szanse stwarzane przez członkostwo we Wspólnocie.

Pierwszym krokiem do członkostwa Polski w UE było podpisanie 16 grudnia 1991 roku Układu Europejskiego, ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Symbolicznym momentem było złożenie 8 kwietnia 1994 roku w Atenach formalnego wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej. Właściwe negocjacje akcesyjne z Unią rozpoczęły się cztery lata później. Ich ukoronowaniem było podpisanie 16 kwietnia 2003 roku w Atenach Traktatu Akcesyjnego, stanowiącego podstawę rozszerzenia Unii Europejskiej.

IAR/ep

Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wystąpienie prezydenta i premiera

01.05.2023 15:00
Wspólne oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego z okazji rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. - Tyle czasu już minęło, od kiedy jesteśmy częścią tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest Unia Europejska. Jesteśmy rzeczywiście w pełnym aspekcie uczestnikami tej wielkiej europejskiej wolności - oświadczył prezydent Andrzej Duda w rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Zdecydowana większość Polaków nadal chce pomagać Ukraińcom

07.06.2023 10:07
65 proc. ankietowanych uważa, że powinniśmy nadal pomagać Ukraińcom - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu".

Przymusowa relokacja imigrantów. Jest sprzeciw Polski

07.06.2023 11:59
Polska potwierdziła sprzeciw wobec propozycji paktu migracyjnego - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.