Redakcja Polska

Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wystąpienie prezydenta i premiera

01.05.2023 15:00
Wspólne oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego z okazji rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. - Tyle czasu już minęło, od kiedy jesteśmy częścią tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest Unia Europejska. Jesteśmy rzeczywiście w pełnym aspekcie uczestnikami tej wielkiej europejskiej wolności - oświadczył prezydent Andrzej Duda w rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Wystąpienie prezydenta i premiera z okazji roczny wstąpienia do UE
Wystąpienie prezydenta i premiera z okazji roczny wstąpienia do UETwitter/prezydentpl

Prezydent w oświadczeniu wygłoszonym w ogrodach Pałacu Prezydenckiego wskazywał, że "jest to dzień radości, a także i refleksji, co do przyszłości".

- Pokolenie polskiej młodzieży, która rodziła się w 2004 roku, kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej 1 maja, to dzisiaj już pokolenie ludzi pełnoletnich. Cała ta grupa polskiej młodzieży urodzona w 2004 r. ma już dzisiaj skończone 18 lat, są ludźmi pełnoletnimi - wskazał prezydent.

- Łezka w oku się kręci, jeśli się o tym pomyśli, że tyle czasu już minęło, kiedy jesteśmy częścią tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest Unia Europejska, i jesteśmy rzeczywiście w pełnym aspekcie uczestnikami tej wielkiej europejskiej wolności, którą tak doskonale odczuwamy, a do której już bardzo często się przyzwyczailiśmy - powiedział prezydent.

Jak dodał, wyjazdy w ramach wspólnoty odbywają się bez paszportów, a "Polska już niewiele różni się nawet od tych najbogatszych krajów Unii Europejskiej".

- Jeżeli spojrzymy wstecz, to jest efekt naszej ciężkiej pracy, jesteśmy wszystkim za to ogromnie wdzięczni - zaznaczył prezydent.

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach, stanowiącego prawną podstawę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 

Unia Europejska w świecie

Unia Europejska jest największym blokiem handlowym na świecie. Jest największym na świecie eksporterem towarów i usług i oraz głównym rynkiem importowym dla ponad 100 krajów. Wolny handel między członkami UE to jedna z zasad, które leżą u podstaw UE. Jest on możliwy dzięki sprawnemu funkcjonowaniu jednolitego rynku. Poza swoimi granicami UE działa również na rzecz liberalizacji handlu światowego. Unia Europejska jest zaangażowana w pomoc ofiarom katastrof spowodowanych przez człowieka i klęsk żywiołowych na całym świecie i udziela pomocy ponad 120 mln osób rocznie.

Od unii gospodarczej do unii politycznej

Unia Europejska jest unią gospodarczą i polityczną między 27 krajami europejskimi, które razem zajmują większą część kontynentu. Zalążek UE powstał po drugiej wojnie światowej.

Pierwsze etapy integracji polegały na usprawnieniu współpracy gospodarczej zgodnie z zasadą, że kraje, które prowadzą ze sobą wymianę handlową, odnoszą z niej korzyści, a zatem będą raczej unikać konfliktów. I tak w 1958 r. utworzono Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG). Na początku ściślejsza współpraca gospodarcza obejmowała sześć krajów: Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Niemcy i Włochy. Od tego czasu przystąpiło kolejnych 22 członków i udało się utworzyć ogromny jednolity rynek (tzw. rynek wewnętrzny), który nieustannie rozwija swój potencjał. Wspólnota, która na początku była unią gospodarczą, stopniowo zaczęła obejmować różne obszary polityki: od klimatu, ochrony środowiska i zdrowia po stosunki zewnętrzne i bezpieczeństwo oraz sprawiedliwość i migrację. W 1993 Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG) zmieniła nazwę na Unię Europejską (UE).

IAR/PAP/ho

Merkel niezmiennie prorosyjska. Nadal broni politycznych flirtów z Kremlem

30.04.2023 16:01
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel na targach książki w Lipsku, w blisko dwugodzinnej rozmowie z redaktorem naczelnym tygodnika "Die Zeit" Giovannim di Lorenzo, broniła swojej polityki wobec Rosji i decyzji dotyczących energetyki, które doprowadziły do uzależnienia Niemiec od dostaw rosyjskiego gazu.

Prezydent Czech z wizytą w Kijowie. "Ukraina potrzebuje amunicji do skutecznej kontrofensywy"

30.04.2023 16:28
Petr Pavel zakończył wizytę na Ukrainie. Po powrocie do Pragi czeski prezydent zapewnił, że jego kraj razem z sojusznikami będzie szukał sposobów na zwiększenie dostaw amunicji dla ukraińskiej armii.

Premier Morawiecki o relacjach z UE i USA: jesteśmy integratorem dwóch potężnych obszarów wolnego świata

01.05.2023 10:50
Na antenie Radia Olsztyn premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska. Jesteśmy integratorem, zwornikiem tych dwóch potężnych obszarów wolnego świata i chcemy nim w tym świecie wolnym być".