Redakcja Polska

43 lata temu w Szczecinie podpisano Porozumienia Sierpniowe

30.08.2023 16:17
30 sierpnia 1980 roku komunistyczne władze reprezentowane przez wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego podpisały porozumienie ze strajkującymi w Stoczni Szczecińskiej, na czele których stał Marian Jurczyk. Było to jedno z porozumień, kończących falę strajków w sierpniu 1980 roku.
Audio
  • 43. lata temu w Szczecinie podpisano Porozumienia Sierpniowe - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Ratyfikowanie porozumień sierpniowych w Szczecinie przez Pierwszego Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Janusza Brycha
Ratyfikowanie porozumień sierpniowych w Szczecinie przez Pierwszego Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Janusza BrychaFoto: Stefan Cieślak/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

Hołd uczestnikom strajków ze Szczecina, którzy w 1980 roku doprowadzili do podpisania z komunistycznymi władzami porozumienia, oddał prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości prezydent podkreślał, że porozumienie w Szczecinie było wyjątkowe. "Śmiało można powiedzieć, że Szczecin był zawsze z przodu, to tutaj było pierwsze porozumienie 1980 roku, podpisane dokładnie 43 lata temu, które kończyło tę część strajku. Dopiero następnego dnia zostało podpisane Porozumienie Gdańskie, dopiero potem Porozumienie Jastrzębskie, na samym końcu Porozumienie Dąbrowskie. Czy któreś z nich było lepsze, myślę że nie wolno tak powiedzieć. Każde z nich było niezwykle ważne, ale szczecińskie było pierwsze" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że choć Porozumienie Szczecińskie nie do końca spełniało oczekiwania robotników, to w efekcie wraz z porozumieniami z kolejnych dni doprowadziło do realizacji najważniejszego z robotniczych postulatów.

Po podpisaniu porozumienia w Szczecinie, komunistyczne władze 31 sierpnia zawarły układ z protestującymi robotnikami w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Hucie Katowice. Na mocy porozumień władze zgodziły się między innymi na rejestrację NSZZ "Solidarność", uwolnienie więźniów politycznych, postawienie pomnika ofiar grudnia 1970 roku i przeprowadzenie reform gospodarczych.

W świetlicy Stoczni Szczecińskiej – miejscu, gdzie podpisano Porozumienia Sierpniowe - powstanie nowa instytucja kultury: Centrum Solidarności Stocznia. To tam podpisano Porozumienia Sierpniowe. Zapowiedział to minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Polska „Solidarność” była fenomenem na skalę światową. Szczecińskie Centrum będzie o tym przypominało i przekazywało wartości „Solidarności” – dodał szef resortu kultury.

IAR/ep

40. rocznica Dnia Solidarności z Polską. Wyemitowano wówczas audycję "Let Poland, be Poland"

31.01.2022 16:04
Dzień Solidarności 30 stycznia 1982 r. ogłoszono z inicjatywy najwyższych władz Stanów Zjednoczonych, w tym prezydenta Ronalda Reagana. Był to gest wsparcia demokratycznej opozycji w PRL w czasie stanu wojennego.

41 lat temu w Warszawie uruchomiono podziemne Radio Solidarność

12.04.2023 13:30
12 kwietnia 1982 roku, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, o godz. 21.00 została nadana pierwsza audycja. Poprzedziło ją rozrzucenie ulotek, informujących o czasie i paśmie nadawania.

84. rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow - symbolu porozumienia między dwoma totalitaryzmami - nazizmem i komunizmem

23.08.2023 12:45
23 dzień sierpnia – decyzją Parlamentu Europejskiego - od 15 lat obchodzony jest jako Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.