Redakcja Polska

40. rocznica Dnia Solidarności z Polską. Wyemitowano wówczas audycję "Let Poland, be Poland"

31.01.2022 16:04
Dzień Solidarności 30 stycznia 1982 r. ogłoszono z inicjatywy najwyższych władz Stanów Zjednoczonych, w tym prezydenta Ronalda Reagana. Był to gest wsparcia demokratycznej opozycji w PRL w czasie stanu wojennego.
Audio
  • 40. rocznica Dnia Solidarności z Polską- materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Materiały prasowe
Materiały prasoweFoto: IPN

W ramach Dnia Solidarności z Polską w wielu miastach Zachodu odbyły się demonstracje poparcia dla zawieszonego związku zawodowego "Solidarność". Swoje poparcie publicznie okazywali przywódcy zachodniego świata, politycy i gwiazdy kina, ale także wielu zwykłych ludzi.

31 stycznia 1982 roku wyemitowano audycję telewizyjną i radiową "Let Poland, be Poland". Widzowie usłyszeli Poloneza A-dur Fryderyka Chopina, ilustrowany zdjęciami z Polski pokazującymi zwyczajnych Polaków, symbole „Solidarności” i panowania systemu komunistycznego oraz krótkie, nagrane wcześniej, wystąpienia przywódców wolnego świata – Ronalda Reagana, Margaret Thatcher, Francoisa Mitterranda i Helmuta Schmidta. Nazwa programu "Let Poland, be Poland" nawiązywała do piosenki Jana Pietrzaka.

Przygotowania do gigantycznej medialnej akcji wsparcia Polaków trwały ponad miesiąc. 20 stycznia 1982 r. prezydent USA ogłosił 30 stycznia Dniem Solidarności z Narodem Polskim. „Jako Amerykanie mamy szczególny stosunek do Solidarności i podstawowych praw człowieka” – podkreślił Ronald Reagan uzasadniając ogłoszenie tego święta. Koncert „Let Poland, be Poland" został wyemitowany w sobotni wieczór 30 stycznia 1982 r., a w niektórych krajach następnego dnia. Do akcji włączyły się stacje telewizyjne i radiowe z około 50 krajów świata. Trzy z nich – Głos Ameryki, Radio Wolna Europa, Radio France Internationale – docierały do Polski

W Dniu Solidarności z Polską w kilkunastu krajach polskie środowiska emigracyjne i antykomunistyczne zorganizowały manifestacje poparcia dla „Solidarności”. W Polsce demonstracja odbyła się w Gdańsku pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Wzięło w nich udział kilkaset osób. Na Starym Mieście doszło do walk z milicją. Do aresztów trafiło około 250 osób.

IAR/PAP/ep

Polonia z Pensylwanii w wiecu wzywającym do mocniejszego poparcia dla Ukrainy

31.01.2022 10:50
Amerykańscy Polacy z Pensylwanii przyłączyli się w niedzielę do tamtejszej społeczności ukraińskiej i kilku innych krajów w wezwaniu administracji USA o bardziej zdecydowaną pomoc dla Ukrainy. W filadelfijskim zgromadzeniu uczestniczyło ok. 300 osób.

"Łódź Artura Rubinsteina" na wystawach online Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi

31.01.2022 11:34
Dwie wystawy przybliżające postać Artura Rubinsteina i związki wybitnego pianisty z Łodzią przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi. Można je oglądać w internecie i składają się na nie archiwalne artykuły z łódzkiej prasy poświęcone urodzonemu w Łodzi artyście.

Koszalin w 2023 roku chce przyjąć pięć rodzin repatriantów z Kazachstanu

31.01.2022 12:08
Koszalin w 2023 roku chce przyjąć pięć rodzin repatriantów z Kazachstanu – poinformował sekretarz miasta Tomasz Czuczak. Na zaproszenie dwóch zgodę wyraził prezydent Koszalina Piotr Jedliński, a rada miejska przyjęła uchwały o przyznaniu wskazanym rodzinom mieszkań komunalnych.