Polskie Radio
Section05
Zbigniew Romaszewski

Radio Solidarność - symbol oporu przeciwko komunistycznej władzy

Radio Solidarność powołał w 1982 roku zdelegalizowany wraz z wprowadzeniem stanu wojennego związek Solidarność. Próby nadawania odbywały się już wcześniej, ale pierwszą oficjalną audycję wyemitowano w Warszawie 12 kwietnia 1982 roku. Stacja była jedyną w ówczesnych państwach socjalistycznych niezależną radiofonią.
Zobacz więcej na temat:  Radio Solidarność Zbigniew Romaszewski stan wojenny opozycja demokratyczna Joanna Sławińska

Zbigniew Romaszewski. Człowiek legenda, człowiek niezłomny

- Ojciec uważał, że polityka jest sztuką rozwiązywania problemów dotyczących całego społeczeństwa, za pomocą zawierania pewnego rodzaju kompromisów - mówiła w Polskim Radiu 24 córka legendy opozycji w czasach PRL, Agnieszka Romaszewska. - Musimy ustalić jak mamy działać w społeczeństwie, w którym jest wiele różnych interesów - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Romaszewski PRL Agnieszka Romaszewska Polskie Radio 24 historia Polski polityka

Podziemne Radio „Solidarność”

Stan wojenny, wprowadzony w grudniu 1981 roku przywrócił całkowity monopol informacyjny władzom PRL. Jednak stosunkowo szybko przełamywać zaczęły go NSZZ „Solidarność”. Oprócz podziemnej prasy, literatury i ulotek po kilku miesiącach pojawiło się także niezależne radio. 12 kwietnia obchodzić będzie 35. rocznicę powstania.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Radio Solidarność historia PRL komunizm PRL Warszawa Zofia Romaszewska Zbigniew Romaszewski

Bronisław Komorowski: Zbigniew Romaszewski był autorytetem

Na warszawskich Powązkach spoczął Zbigniew Romaszewski - legendarny działacz opozycji demokratycznej i Solidarności. Zmarł przed tygodniem w wieku 74 lat. Dziś żegnała go rodzina, przyjaciele i rzesze warszawiaków. Pogrzeb w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach poprzedziła Msza święta w warszawskiej Archikatedrze.
Zobacz więcej na temat:  KOR opozycja demokratyczna pogrzeby Radio Solidarność Zbigniew Romaszewski