Redakcja Polska

Rosyjska Duma przyjęła kontrowersyjną ustawę wybielającą rolę ZSRR w II wojnie światowej

09.06.2021 14:30
Rosyjska Duma Państwowa przyjęła przepisy zakazujące porównywania ról, jakie w II wojnie światowej odegrały: Związek Radziecki i hitlerowskie Niemcy. Według rosyjskich historyków niezależnych - dokument wpisuje się w politykę Kremla, której celem jest tuszowanie stalinowskich zbrodni. Ustawę musi jeszcze przyjąć senat i podpisać prezydent.
Audio
  • Rosyjska Duma przyjęła ustawę wybielającą rolę ZSRR w II wojnie światowej. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Spotkanie żołnierzy niemieckich i sowieckich w okolicach Brześcia nad Bugiem 20 września 1939 roku
Spotkanie żołnierzy niemieckich i sowieckich w okolicach Brześcia nad Bugiem 20 września 1939 rokuBundesarchiv, Bild 101I-121-0008-25 / Ehlert, Max / CC-BY-SA 3.0

Nowe przepisy zabraniają stawiania znaku równości między stalinowskim Związkiem Sowieckim i hitlerowską III Rzeszą. W uzasadnieniu wskazano, że nie dopuszczalne jest porównywanie roli, jaką odegrali w II wojnie światowej żołnierze i dowódcy sowieccy z działaniami żołnierzy i dowódców hitlerowskiej armii.

Część rosyjskich historyków niezależnych zwraca uwagę, że tego typu przepisy wpisują się w politykę Władimira Putina, który próbuje zatuszować stalinowskie zbrodnie i zniekształcić znaczenie tajnych protokołów paktu Ribbentrop-Mołotow.

Niezależni historycy podkreślają, że Moskwa wróciła do stalinowskiej narracji kłamstw. Wskazują między innymi na odrzucanie odpowiedzialności Armii Czerwonej za napaść we wrześniu 1939 roku na Polskę i kraje bałtyckie oraz późniejszą okupację tych państw i dokonywanie zbrodni wobec zniewolonych narodów.


IAR/dad

Służby wyjaśniają sprawę włamania na maila szefa KPRM. „To pisała osoba władająca językiem rosyjskim”

09.06.2021 10:38
Służby wyjaśniają sprawę włamania na prywatną skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka. "Ktoś, kto zna język rosyjski, widzi, że to pisała osoba władająca językiem rosyjskim, próbująca pisać w języku polskim, więc sprawa jest dosyć jasna" - wskazał w środę Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. „To akcja dezinformacyjna” – podkreślił.

Białoruś: więźniom proponuje się pisanie próśb o ułaskawienie

09.06.2021 12:46
Niektórzy Białorusini przetrzymywani w aresztach i koloniach karnych za popieranie opozycji otrzymują propozycje pisania listów do Aleksandra Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie. Według miejscowych mediów takie zalecenia docierają między innymi do osadzonych w koloniach karnych w Szkłowie, Nowopołocku i Witebsku.

Mateusz Morawiecki: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym Polski

09.06.2021 14:00
Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas widekonferencji z przedstawicielami niemieckiego biznesu. Zdaniem szefa polskiego rządu modelowym przykładem udanej współpracy służy działalność małych i średnich firm.