Redakcja Polska

"Nie idź na skróty” – to hasło pierwszego marszu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino

28.04.2022 13:51
Marsz odbędzie się 18 maja, w 78. rocznicę bitwy. Inicjatywa marszu to współczesne opowiedzenie, w formie trekkingu, dramatycznej historii bitwy stoczonej z Niemcami w 1944 roku.  
Audio
  • Marsz Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Generał Władysław Anders wśród polskich żołnierzy
Generał Władysław Anders wśród polskich żołnierzy Foto: Archiwum Fotograficzne Tadeusza Szumańskiego / NAC

- Szlak Historyczny Bitwy o Monte Cassino upamiętnia kolejne etapy natarcia polskiego wojska, opowiada historię formacji, która wyszła „z nieludzkiej ziemi”, by stać się we Włoszech znakiem wolności i zwycięstwa – wyjaśnia Anna Putkiewicz, wicedyrektor Wojskowego Instytut Wydawniczego i redaktor naczelna kwartalnika "Polska Zbrojna. Historia”. - Poczuliśmy się zdeterminowani do wypełnienia tej powinności – że każdy, kto tam się znajdzie, powinien dowiedzieć się, czego dokonał żołnierz polski, dlaczego wojsko polskie tam się znalazło i dlaczego polski żołnierz operował na froncie włoskim – dodaje Anna Putkiewicz.

Historyczny Szlak Bitwy o Monte Cassino został zrealizowany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i Polską Fundację Narodową. Inicjatywa marszu to współczesne opowiedzenie, w formie trekkingu, dramatycznej historii bitwy stoczonej z Niemcami w 1944 roku - mówi prezes fundacji Marcin Zarzecki.

Liczący 12 kilometrów trakt prowadzi z centrum miasta Cassino pod górę do Polskiego Cmentarza Wojennego i klasztoru. Pierwszy Marsz Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino wyruszy 18 maja przed południem  sprzed siedziby urzędu miasta Cassino. Drogę oznakowano dwunastoma tablicami, ustawionymi w symbolicznych miejscach związanych z walką Polaków o wzgórze. Umieszczono na nich krótkie informacje po polsku, włosku i angielsku, a także zdjęcia i mapy sytuacyjne. Droga kończy się przy obelisku 3 Dywizji Strzelców Karpackich na wzgórzu 593.

Zainteresowanie marszem jest bardzo duże – mówi prezes Stowarzyszenia Sporting Międzyzdroje, a zarazem organizator biegu i marszu na Monte Cassino olimpijczyk Bogusław Mamiński.  Z jego inicjatywy 15 maja odbędzie się również druga edycja biegu na Monte Cassino. Środowisko polskich biegaczy, zdopingowane przez Mamińskiego, zdecydowało też o budowie pomnika upamiętniającego gen. Władysława Andersa i jego żołnierzy. Pomnik stanie w centrum Cassino. Więcej informacji o biegu, rejestracji oraz wsparciu budowy pomnika na stronie: biegmontecassino.pl.


IAR/PAP/ep

Otwarto Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

27.04.2022 16:22
Prezentuje ono losy mieszkańców Oświęcimia w czasie II wojny światowej, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau.

Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionami - zapewnia szef sojuszu

28.04.2022 12:50
Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionami - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckim. Podkreślił, że decyzja o członkostwie należy przede wszystkim do tych krajów, ale jeśli się zdecydują, sojusznicy szybko powitają ich w NATO. Po napaści Rosji na Ukrainę pod koniec lutego przedstawiciele władz Szwecji i Finlandii mówili o przygotowaniach do członkostwa w Sojuszu.

Brytyjskie media: Polska jest teraz jest prawdziwym liderem wolnej Europy

28.04.2022 13:00
Polska zdecydowaną postawą w odpowiedzi na rosyjską inwazję zawstydziła europejskie potęgi, Niemcy i Francję, które w tej sytuacji okazały słabość, i to ona wyrosła na lidera - pisze w czwartek na łamach "Daily Telegraph" publicysta tej gazety Con Coughlin.